Magdalena Sarnecka - leśnik, który uwielbia swoją pracę. Zobacz, czym się zajmuje!

Jaki jest stan drzew w lesie? Kiedy należy dokarmiać zwierzęta? W jaki sposób dbać o ścieżki leśne? Na te wszystkie pytania potrafi odpowiedzieć leśnik Magdalena Sarnecka, która od zawsze kochała przyrodę, dlatego wybór studiów i potem pracy, nie był dla niej trudny.

fot. Jóźwiak
W Lesie Łagiewnickim Magdalena Sarnecka zna niemal każdą ścieżkę i każdą polanę. W miarę możliwości teren lasu patroluje każdego dnia
8 фотоs
fot. Jóźwiak
fot. Jóźwiak
fot. Jóźwiak
fot. Jóźwiak
fot. Jóźwiak
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (8)

W Lesie Łagiewnickim Magdalena Sarnecka zna niemal każdą ścieżkę i każdą polanę. W miarę możliwości teren lasu patroluje każdego dnia. 

– Pańskie oko konia tuczy, tak też jest i tutaj. Najlepiej samemu doglądać, co dosłownie w trawie piszczy, żeby wiedzieć, czy trzeba jakieś gałęzie przyciąć, czy są jakieś zanieczyszczenia na ścieżkach, czy jeszcze inne zdarzenia – mówi Magdalena Sarnecka, leśnik z Leśnictwa Miejskiego w Łodzi.

Wypoczynek w lesie

W swojej pracy musi dbać o cały teren lasu. Do najistotniejszych obowiązków należy ochrona i pielęgnacja drzew oraz obserwacja zwierząt, dbanie o ścieżki piesze i drogi rowerowe, a także o infrastrukturę rekreacyjną dla ludzi, np. stoły i ławy.

– Leśnictwo miejskie znacznie różni się od lasów państwowych. W lasach położonych na terenie miasta jest bardzo dużo turystów, odwiedzających, osób, które po prostu tutaj odpoczywają. Bardzo ważne jest, żeby zadbać o wszystko, co z tym ruchem turystycznym jest związane – informuje Magdalena Sarnecka.

W Lesie Łagiewnickim jest ok. 150 km ścieżek pieszych i rowerowych, które każdego dnia, zwłaszcza w sezonie wiosenno-jesiennym, są mocno eksploatowane zarówno przez mieszkańców Łodzi, jak i miejscowości ościennych. Las jest też wykorzystywany do organizowania różnych zawodów i konkursów: biegów przełajowych, biegów na orientację czy rowerowych dyscyplin sportowych.

– Zawsze w takiej sytuacji współpracujemy z organizatorami, pomagamy w wyborze trasy, podpowiadamy, wskazujemy konkretne ścieżki – mówi leśnik.

Najbardziej znane i oblegane w Lesie Łagiewnickim są dwie trasy, tzw. duża i mała pętla biegowa. Ta pierwsza ma długość 5,5 km, druga ok. 3 km. 

Ochrona zieleni

Podstawowym zadaniem leśników i leśniczych jest dbałość o drzewostan i ochrona przyrody. Na terenie leśnictwa Łagiewniki najwięcej jest dębów. Równie licznymi gatunkami są sosna i brzoza. Ponad 57% drzewostanu stanowią drzewa mające ok. 100 lat, a kolejne 37% drzewostanu to drzewa w wieku 120 lat! 

– Jest o co dbać. Dbałość o drzewostan w lesie polega na sprawdzaniu, które z drzew wymagają pielęgnacji i przycięcia korony, gałęzi, a które powinny być całkowicie usunięte, bo np. wewnątrz są już zupełnie martwe – informuje Magdalena Sarnecka.

To także bardzo intensywna praca po przejściu nawałnic, silnych wiatrów czy innych kataklizmów, takich jak trąby powietrzne.

– Dla leśnika to jest zawsze bardzo przykry widok, kiedy po takim zdarzeniu okazuje się, że coś, o co dbał, pielęgnował i co rosło przez dziesiątki lat, niestety uległo zniszczeniu w kilka godzin czy czasem nawet w kilka chwil – przyznaje Magdalena Sarnecka.

Na szczęście takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko. Zdecydowanie częściej, zdaniem pani Magdy, praca leśnika sprawia radość i satysfakcję.

– Kontakt z lasem, przyrodą, przyczynianie się do rozwoju takich wielkich i pięknych zielonych obszarów, ale też to, że codziennie dzieje się coś innego, że jest różnorodnie, to wszystko powoduje, że uwielbiam tę pracę – z uśmiechem dodaje Magdalena Sarnecka.

Leśnictwo miejskie w Łodzi podzielone jest na trzy obchody: obchód Skotniki, obchód Łagiewniki i obchód Lublinek-Ruda. Magdalena Sarnecka zajmuje się Łagiewnikami.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ