Marceli Barciński. Przemysłowiec i działacz z literackimi zdolnościami

5 kwietnia 1881 r. urodził się w Łodzi Marceli Barciński – przemysłowiec, działacz gospodarczy, społeczny i oświatowy, dziennikarz i literat. To przedstawiciel znanej fabrykanckiej rodziny, który był synem Salomona Barcińskiego, właściciela zakładów wełniarskich przy ul. Tylnej, i Róży Birnbaum oraz bratem Henryka i Stefana.

Marceli Barciński
Marceli Barciński

Po ukończeniu w 1900 r. gimnazjum w Łodzi studiował na Wydziale Filologii, Literatury i Sztuki Uniwersytetu w Lipsku, gdzie uzyskał doktorat z filozofii. Po powrocie do Łodzi rozpoczął pracę w rodzinnym przedsiębiorstwie „Przemysł Wełniany S. Barciński i S-ka” (po wojnie zakłady im. 9 Maja). Angażował się w działania w organizacjach gospodarczych, m.in. Związku Przemysłu Włókienniczego w Państwie Polskim. 

Zasiadał także w radach nadzorczych kilku łódzkich instytucji finansowych, m.in. Komitetu Giełdowego i Banku Handlowo-Przemysłowego. Z racji wykształcenia był również działaczem Towarzystwa Muzeum Nauki i Sztuki i Polskiego Towarzystwa Teatralnego w Łodzi, a także członkiem Rady Opiekuńczej Gimnazjum Zgromadzenia Kupców i Automobilklubu Łódzkiego. Co ciekawe i dość rzadkie w środowisku przemysłowców, Barciński wykazywał zdolności literackie – napisał dwie sztuki, a na łamach łódzkich gazet publikował recenzje teatralne. Marceli Barciński zginął 15 listopada 1929 r. w wypadku samochodowym w Warszawie. Pochowany został na cmentarzu żydowskim przy ul. Brackiej. Nazwisko rodziny znów stało się w Łodzi popularne z uwagi na budowę osiedla mieszkaniowego Barciński Park na terenie dawnych zakładów przy ul. Tylnej.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ