Miasto tworzone wspólnie. 200 tys. zł na małe lokalne projekty

We wrześniu rozpocznie się nabór projektów w ramach IV edycji Miejskiego Programu Mikrograntów. Będą mogli składać je wszyscy, także grupy nieformalne, niezrzeszone w żadnym stowarzyszeniu czy fundacji. Miasto przeznaczyło na mikrodziałania łodzian 200 tys. zł

5 фотоs
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (5)

Mikrogranty to miejski program, w ramach którego mieszkańcy Łodzi mogą otrzymać pieniądze na niewielkie finansowo projekty, dotyczące lokalnej społeczności. Mogą to być spotkania, warsztaty, kursy, szkolenia, projekty kulturalne, takie jak wystawy czy koncerty, ale też infrastruktura, np. ławki, kosze na śmieci, czy nasadzenia roślin. Kwota projektu może wynosić nie mniej niż 500 zł i nie więcej niż 5 tys. zł. Oceną, podziałem pieniędzy oraz rozliczeniem wszystkich projektów zajmie się zewnętrzny operator.

Jak to się zaczęło?

Pierwszy Miejski Program Mikrograntów zrealizowany był w 2018 r. Wówczas wpłynęło 130 projektów, z czego 70 zostało wybranych do drugiego etapu, a ostatecznie 35 znalazło się w finale i zostało zrealizowanych. Od tego czasu w sumie miasto ogłosiło 3 Programy, w ramach których mieszkańcy zrealizowali 106 projektów. 

W pierwszej, rekordowej edycji mieszkańcy zrealizowali takie działania, jak: piec chlebowy, lekcje pływania dla kobiet czy wycieczki po osiedlu Stary Widzew, przybliżające historię tego miejsca. Druga edycja w 2019 r. to złożone 83 wnioski, z czego 38 uzyskało dofinansowanie. Wówczas zrealizowano, między innymi: „Mirecką Latającą Kawiarenkę Sąsiedzką”, projekt „Pszczeli sąsiedzi” czy przygodowy plac zabaw o nazwie „Skwerania wolnych dzieci”. Kolejny 2020, to rok, który upłynął pod znakiem COVID-19. Mikrogranty także były nakierowane na ten obszar – wsparcia i pomocy osobom najbardziej dotkniętym skutkami pandemii. Wówczas wpłynęły 82 projekty, z których 33 otrzymały dofinansowanie. Co roku na Miejski Program Mikrograntów przeznaczane jest 200 tys. zł.

Kto może się zgłosić?

Projekty mogą zgłaszać zarówno organizacje pozarządowe, fundacje, czy stowarzyszenia, jak i grupy nieformalne. Po zamknięciu etapu składania projektów komisja sprawdzi je pod względem formalnym oraz wytypuje zwycięskie wnioski. Realizacja pomysłów nastąpi jeszcze w tym roku.

Piec do wypieku chleba, latająca kawiarnia i wiele więcej...

PIEC CHLEBOWY – I edycja mikrograntów, 2018 r.

W 2018 r. stanął na osiedlu Zdrowie Mania piec chlebowy do wypiekania chleba i pizzy. W ramach projektu sąsiedzi wspólnie wykonali ażurową podstawę do pieca, a kiedy już stanął, przez kilka dni dosuszali piec. Głównym wydarzeniem było sąsiedzkie pieczenie pizzy. W spotkaniu wzięło udział około 100 osób. Piec pozostał na terenie skweru przy ul. Jarzynowej, mogą z niego korzystać okoliczni mieszkańcy. 

Piec do wypiekania chleba i pizzy na osiedlu Zdrowie Mania

MIRECKA LATAJĄCA KAWIARENKA SĄSIEDZKA – II edycja mikrograntów, 2019 r.

Projekt został zrealizowany na terenie osiedla im. Montwiłła-Mireckiego. Celem projektu było zbliżenie i wspólne poznanie się mieszkańców. W ramach projektu zorganizowane zostały 4 sąsiedzkie spotkania na świeżym powietrzu. Rozstawione stoliki, przygotowane ciasta, herbata, a także gry i zabawy sprzyjały zawieraniu nowych znajomości i pogłębianiu sąsiedzkich relacji.

Mirecka Latająca Kawiarenka Sąsiedzka na Osiedlu Józefa Montwiłła-Mireckiego

WERANDA DLA PSZCZOŁY – II edycja mikrograntów, 2019 r.

Projekt miał charakter edukacyjny. Pomysłodawcy chcieli zwiększyć świadomość mieszkańców nt. temat pszczół i roślin miododajnych. Zorganizowano 7 spotkań, podczas których sadzono rośliny, a także rozmawiano o wykorzystaniu miodu w kuchni. Organizatorzy podsumowali swój projekt w ten sposób: „To były wspaniałe przeżycia. Charakter społeczny akcji przerósł nasze wyobrażenia. Małe społeczności lokalne są wspaniałe. Ludzie potrzebują budowania więzi i chcą sobie pomagać, chcą, aby to, co mają wokół siebie, służyło im wspólnie”.

Weranda Dla Pszczoły to projekt mający na celu zwiększanie świadomości mieszkańców nt. pszczół i roślin

 

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ