Te rude zwierzaki żyją wszędzie wokół nas – w parkach, na skwerach, w lasach. Warto pamiętać, że są to dzikie zwierzęta, które najlepiej radzą sobie w naturalnych warunkach, a działania wspierające ich przetrwanie powinny być subtelne, aby nie zakłócać ich naturalnych instynktów.
Przygotowania wiewiórek do zimy
Wiewiórki nie zasypiają na całą zimę, jedynie w czasie największych mrozów. Najbardziej aktywne są o poranku i popołudniami. Wiewiórki szykują sobie przed zimą zapasy pożywienia, które chowają m.in. w dziuplach lub w ziemi.
Co jedzą wiewiórki?
Ich ulubionym przysmakiem są nasiona i orzechy. Z chęcią zjedzą owoce leśne, pąki roślin, korę drzew i grzyby. Czasami także larwy, owady, ptaki i jaja. Ich dieta jest zróżnicowana – dzięki temu potrafią dostosować się do różnych warunków.
Jak pomóc im przetrwać zimę?
Wiewiórki w miastach często mają trudności ze zdobywaniem pożywienia zimą, dlatego można im pomóc zostawiając w bezpiecznych dla nich miejscach orzechy, nasiona czy suszone owoce. Wiewiórki szukają ciepłych, bezpiecznych miejsc, w których mogą się schować przed mrozem. Można więc stworzyć dla nich odpowiednie schronienia budując np. domki z drewna.