Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Wielkie nazwiska w 30. edycji!

Spektakle z dwóch teatrów narodowych, międzynarodowe koprodukcje, najnowszy spektakl Krzysztofa Warlikowskiego, wybitni twórcy teatralni z Polski i Europy, elektryzujące nazwiska mistrzów sztuki aktorskiej. W Łodzi rozpocznie się 30., jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych – pierwszego festiwalu teatralnego powołanego do życia w wolnej Polsce.

grafika reklamująca festiwal
Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Wielkie nazwiska w 30. edycji!
4 фото
grafika reklamująca festiwal
grafika reklamująca festiwal
grafika reklamująca festiwal
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (4)

– W tym roku zapraszamy Państwa na spektakle dwóch teatrów narodowych. Na Dużej Scenie dwukrotnie zagramy "Pewnego długiego dnia" z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie – spektakl w reżyserii flamandzkiego reżysera Luka Percevala. Na Małej Scenie dwa razy zaprezentujemy spektakl w reżyserii Jana Englerta – "Fredro. Rok Jubileuszowy" – zapowiada Ewa Pilawska, dyrektorka artystyczna i twórczyni Festiwalu.

Festiwal zainauguruje spektakl - performans "Matki. Pieśń na czas wojny" w reżyserii Marty Górnickiej, produkcja Chóru Kobiet zrealizowana wspólnie z między innymi Maxim Gorki Theater w Berlinie oraz Festiwalem w Awinionie. W kwietniu festiwal pokaże "Państwo" w reżyserii Jana Klaty – koprodukcję krakowskiego Teatru im. Słowackiego oraz Nationaltheater Mannheim”.

Pokazy mistrzowskie

– Przed nami dwa Pokazy Mistrzowskie. Pierwszym z nich będą "Szczęśliwe dni" z Teatru Dramatycznego w Warszawie, spektakl-legenda, na prezentacji którego zależało mi, aby podkreślić mistrzostwo aktorskie Mai Komorowskiej. Drugim Pokazem Mistrzowskim będzie "Elizabeth Costello. 7 wykładów i 5 bajek z morałem" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Spektakl pokażemy w sobotę 13 kwietnia, zaraz po światowej prapremierze” – podkreśla Pilawska.

„Podczas trzydziestej edycji zobaczymy spektakle z udziałem wybitnych aktorek i aktorów – będą wśród nich między innymi Maja Komorowska, Adam Ferency, Mariusz Bonaszewski, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Ewa Wiśniewska, Anna Seniuk, Jan Englert, Marek Barbasiewicz, Wiesław Cichy, Ewa Dałkowska, Maja Ostaszewska, Roman Gancarczyk.

Wielkie święto teatru rozpocznie się 9 marca. Sprzedaż biletów na XXX Festiwal rozpocznie się w czwartek 22 lutego 2024 o godzinie 13:00 – równocześnie w kasie biletowej, online oraz w biletomacie w Galerii Łódzkiej.

W Plebiscycie Publiczności widzowie tradycyjnie wybiorą Najlepszy Spektakl, Najlepszą Aktorkę i Najlepszego Aktora.

Szczegółowe informacje na temat Festiwalu znajdują się na stronie: https://powszechny.pl/pl/festiwal/

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ