Mieszkania w Łodzi. Apartamentowiec jak kamienica przy Zachodniej

Przy ul. Zachodniej, w jej zaniedbanej części, szykują się duże zmiany. Obok skrzyżowania z ul. Więckowskiego powstanie sześciopiętrowy apartamentowiec, a w nim 69 mieszkań o różnym metrażu.

wizualizacja: Yuniversal Podlaski
Apartamentowiec ma być formą współczesnej kamienicy
6 фотоs
wizualizacja: Yuniversal Podlaski
Yuniversal Podlaski
Yuniversal Podlaski
Yuniversal Podlaski
Paweł Łacheta
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (6)

Na początku września 2021 roku rozpocznie się realizacja ważnej dla wizerunku Łodzi prywatnej inwestycji, która ma szansę poprawić fatalny wizerunek jednego ze wstydliwych rejonów miasta, od lat zwanego „ścianą płaczu” lub – z uwagi na stopień degradacji – wręcz „łódzką Hiroszimą”.

Chodzi o rozprutą w latach 60. XX w. wschodnią pierzeję ul. Zachodniej (od ul. Zielonej do ul. Próchnika), której zabudowę wyburzono, poszerzając ulicę. Na pustym od dawna placu przy skrzyżowaniu ul. Zachodniej z ul. Więckowskiego wzniesiony zostanie nowy dom – pierwsza jaskółka zmian na lepsze w tym obszarze.

Apartamenty nawet 160 mkw.

Budynek mający nawiązywać architekturą do łódzkich kamienic będzie wielorodzinnym domem mieszkalnym o wysokości 6 pięter – z lokalami usługowymi w parterze i z podziemnym garażem. Powstanie w nim 69 mieszkań o metrażach od 29,5 mkw. po apartamenty o pow. 160 mkw. Planowany czas trwania budowy to około 2 lata, m.in. ze względu na dość skomplikowaną do wykonania elewację oraz trudną dla budowlańców lokalizację działki.

Budowa to projekt spółki Yuniversal Podlaski, firmy deweloperskiej z 30-letnim stażem działającej wcześniej głównie na Podlasiu i w Warszawie. W Łodzi realizuje właśnie pierwszą swoją inwestycję – przy ul. Łazowskiego 5 wznosi Apartamenty Chojny (wielorodzinny dom z 37 mieszkaniami). Kamienica przy ul. Więckowskiego 12 (bo taki adres ma narożnik przy zbiegu z ul. Zachodnią) będzie drugim przedsięwzięciem firmy w naszym mieście.

Tak skrzyżowanie ulic Więckowskiego i Zachodniej wygląda dziś:

To dopiero początek zmian

Odbudowa wschodniej pierzei ul. Zachodniej to projekt od lat spędzający sen z powiek urzędnikom łódzkiego magistratu. To mało reprezentacyjna część miasta, aż prosząca się o interwencję. Jest to jednak twardy orzech do zgryzienia m.in. przez mocno skomplikowaną strukturę własnościową tamtejszych nieruchomości, która wiąże ratuszowi ręce i ogranicza możliwość interwencji. Aczkolwiek – nie całkiem. Poza inwestycją spółki Yuniversal Podlaski, przejawem zmian w tej części miasta będzie też zapowiedziana przez magistrat rewitalizacja kamienicy przy ul. Zachodniej 76, w której – po gruntownym remoncie powstanie kolejna miejska biblioteka. To jak na razie jedyne dobre wieści z „Hiroszimy”. Oby nie ostatnie.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ