Miód z dachu Biblioteki UŁ trafił do pacjentów onkologicznych. Jak im pomoże?

Pacjenci Szpitala Klinicznego im. Kopernika w Łodzi dostali niecodzienny prezent w postaci słoiczków miodu. To inicjatywa uniwersyteckiej biblioteki i stowarzyszenia pszczelarzy. Skąd ten pomysł?

mat. prasowe
Miód z pasieki na BUL-e trafił do pacjentów szpitala im. Kopernika

Mija właśnie rok, odkąd na dachu biblioteki działa miejska pasieka. Pierwsze miodobranie obyło się w 2021 roku, a miód trafił do pacjentów szpitala im. Kopernika. 

Wszystko zaczęło się od projektu pod nazwą Beeblioteka UniLodz (ang. bee pszczoła). We współpracy ze Stowarzyszeniem Pszczelarzy Ziemi Łódzkiej na dachu biblioteki zainstalowano miejską pasiekę. Dzięki pracy 300 000 owadów możliwe było zebranie 20 l miodu wielokwiatowego, który następnie został przekazany na Oddział Brachyterapii łódzkiego szpitala. 

Istnieje wiele korzyści płynących z hodowli pszczół na terenach miejskich. Przede wszystkim owady zapylają miejskie rośliny, co umożliwia wydawanie nasion i owoców, które z kolei pozwalają na podtrzymywanie populacji pszczół. Zielone okolice BUŁ-y to idealne miejsce dla uli – szczególnie istotne jest w tym przypadku sąsiedztwo parku im. Jana Matejki oraz okolicznych skwerów kampusu uniwersyteckiego opowiada Beata Gamrowska z Biblioteki UŁ.

Jak pszczoły pomagają pacjentom onkologicznym?

Badania naukowe dowodzą, że miód wspiera leczenie onkologiczne, działając osłaniająco na błony śluzowe jamy ustnej podczas kuracji radiacyjnej w przypadku pacjentów chorujących na nowotwory głowy i szyi. Co więcej, miód może być wykorzystywany w pooperacyjnym leczeniu ran po nowotworach oraz w leczeniu owrzodzeń nowotworowych.

Każdy miód posiada swoje właściwości prozdrowotne. W przypadku miodu wielokwiatowego jest to m.in. wspomaganie mięśnia sercowego. Pomocny jest również przy chorobach wątroby i pęcherzyka żółciowego. Polecany przy leczeniu grypy, przeziębień, chorób dolnych dróg oddechowych, a także do stosowania zapobiegawczego.

Miejskie pasieki w Łodzi

Pasieka na dachu biblioteki to nie jedyna tego typu instalacja znajdująca się na terenie miasta. Ule można spotkać także na dachach łódzkiego hotelu DoubleTree by Hilton i centrum handlowego Sukcesja. Miejskie pasieki stawiane są również na terenach zielonych, tak jak w przypadku Bionanoparku czy Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Wszystkie łączy wspieranie miejskiego ekosystemu, a przy okazji, tak jak w przypadku pacjentów chorych onkologicznie, można zrobić coś dobrego. 

 

Beata Gamrowska zwraca uwagę na dłuższy sezon kwitnienia krzewów oraz na większą różnorodność roślin w miastach, dzięki czemu miód z miejskiej pasieki wcale nie jest gorszy od tego pozyskiwanego na wsi. Niekiedy przewyższa go nawet jakością. 

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ