Statystki mówią jasno, z każdym rokiem jeździmy więcej komunikacją miejską. Mam w tym również udział rozwijająca się kolej miejska i sukces pierwszego w Polsce tak spójnego systemu honorowania biletów między komunikacją miejską i koleją, gdzie na tym samym bilecie możemy podróżować zarówno autobusem i tramwajem, jak i pociągami ŁKA.
Skąd te dane?
Badania ilości pasażerów przeprowadzone są na bieżąco kilkoma metodami. Badania potoków pasażerskich, automatyczne zliczanie pasażerów przez bramki zamontowane w pojazdach oraz metoda algorytmu na podstawie struktury sprzedanych biletów. Dane pokazują, że w 2021 roku odbyło się 115 mln przejazdów. 2022 rok to już 139 mln, a poprzedni rok to 145 mln pasażerów w ciągu roku. Jeszcze bardziej optymistyczny jest 2024 rok, w którym do czerwca łodzianie i osoby przyjezdne przejechały w MPK Łódź 75 mln razy. Zakładając utrzymującą się tendencję, na koniec roku przekroczymy 150 mln przejazdów.
MPK Łódź. Nowe torowiska i tabor
Przyczynia się do tego poprawiająca się infrastruktura – remonty torowisk, dostępność przystanków i wygoda korzystania, którą oferują niskopodłogowe tramwaje i autobusy oraz pozbawione barier architektonicznych przystanki. Nowe torowiska na trasie W-Z, Wojska Polskiego, Ogrodowej i Północnej, Legionów, Cmentarnej, czy Przybyszewskiego to zupełnie nowa jakość i wygoda korzystania. Ponadto sukcesywnie na trasach pojawia się co raz więcej niskopodłogowych tramwajów. Obecnie MPK Łódź ma ich 148, co stanowi niemal 60% całego taboru. Flota niemal czterystu autobusów jest w pełni niskopodłogowa. Wszystkie te pojazdy możemy na bieżąco śledzić w aplikacji mobilnej i na tablicach informacji pasażerskiej, co znacznie ułatwia podróżowanie i pozwala łatwo zaplanować podróż.