Na płótnie i papierze. Angelika Kędzierawska tworzy istne dzieła! [ZDJĘCIA]

Życie Angeliki Kędzierawskiej wypełnia sztuka w wielu formach. Do Łodzi przeprowadziła się 4 lata temu i od tamtej pory rozwija swoją pasję, tworząc dzieła malarskie oraz prowadząc warsztaty. Jej artystyczna podróż wciąż ewoluuje dzięki nieustannemu poszukiwaniu nowych środków wyrazu.

Obraz
Angelika Kędzierawska tworzy istne dzieła!
8 фотоs
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (8)

Angelika pochodzi ze wschodniej Polski. Studiowała gospodarkę przestrzenną w Lublinie, gdzie uzyskała tytuł inżyniera, oraz „epizodycznie” malarstwo, które od zawsze było jej pasją. 

– Pracowałam w różnych miejscach, ale większość dorosłego życia poświęciłam studiowaniu. Choć nie ukończyłam malarstwa, nigdy z niego nie zrezygnowałam. Obecnie skupiam się na tworzeniu obrazów i prowadzeniu warsztatów artystycznych. Bardzo chciałabym, żeby w przyszłości moja pasja stała się również pracą na pełen etat – mówi artystka. – Jestem osobą wrażliwą i introwertyczną. Poza malarstwem dużo czasu spędzam na czytaniu książek, oglądaniu filmów i podziwianiu przyrody. Lubię słuchać historii i baśni. Interesuję się ziołolecznictwem, fantastyką i mitologią słowiańską.

Od kredek do farb

Swoją przygodę ze sztuką Angelika zaczęła jeszcze jako dziecko, kiedy z pasją rysowała postacie z bajek Disneya. Już wtedy zajęcia plastyczne przyciągały ją swoją kreatywnością i możliwością wyrażania emocji na papierze.

– Pamiętam, z jakim entuzjazmem podchodziłam do rysowania. Przez wiele lat towarzyszyły mi głównie ołówek i kredki. W 2015 r. po raz pierwszy miałam okazję wziąć udział w plenerze malarskim, na którym dostałam farby, płótno i cenne wskazówki. Malowanie farbami było dla mnie czymś nowym i odkrywczym, i bardzo mi się spodobało – wspomina Kędzierawska.

To doświadczenie zainspirowało ją do podjęcia studiów malarskich, które choć przerwała, dały jej solidne podstawy do dalszego rozwoju.

Techniki, które urzekają

Największą miłością Angeliki w świecie sztuki stały się farby olejne. To właśnie w tej technice artystka czuje się najlepiej.

– Farby olejne to medium trudne, ale dające ogromne pole manewru. Najczęściej używam oleju lnianego. Staram się unikać terpentyny ze względu na jej nieprzyjemny zapach – wyjaśnia. 

Poza malarstwem Angelika prowadzi również warsztaty z linorytu, które odbywają się w widzewskim Domu Kultury „502”. 

– Linoryt to technika graficzna polegająca na wycinaniu wzorów w linoleum, a następnie odbijaniu ich na papierze za pomocą farby. Uczestnicy warsztatów są zarówno artystami, jak i rzemieślnikami: nie tylko projektują grafiki, ale też wycinają je i odbijają. Ta forma sztuki wymaga precyzji i skupienia, ale daje też ogromną satysfakcję, zwłaszcza gdy własnoręcznie zaprojektowana grafika ożywa na papierze – tłumaczy Angelika.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ