Nie pij w ciąży. Bądź #fasoff! Rusza kampania społeczna promująca abstynencję w czasie ciąży

9 września, w Światowy Dzień FAS, czyli Alkoholowego Zespołu Płodowego, startuje kolejna edycja kampanii społecznej FASOFF „Nie pij w ciąży. Bądź #fasoff”. Fundacja „Dom w Łodzi” i Kompania Piwowarska promują abstynencję w trakcie trwania ciąży.

Nie pij w ciąży. Bądź #fasoff!
Nie pij w ciąży. Bądź #fasoff!

Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że 7 proc. kobiet w ciąży pije alkohol, mimo że 95 proc. Polek i Polaków wie, że jest to szkodliwe dla matki i dziecka. Od lat w Polsce każdego roku rodzi się od 900 do 1200 dzieci z FAS, Alkoholowym Zespołem Płodowym, który objawia się m.in. uszkodzeniami mózgu, problemami z mówieniem, czytaniem, koncentracją, wadami serca i wzroku. Uszkodzenia mogą być nieodwracalne.

Świadomość zagrożenia i dramatycznych skutków picia alkoholu w czasie ciąży jest niestety nadal bardzo mała, a problem bagatelizowany. Ciągle pokutuje przekonanie, że jeden kieliszek nie zaszkodzi dziecku. To nieprawda. Skutki oddziaływania alkoholu na układ nerwowy i narządy wewnętrzne dzidziusia mogą się okazać dramatyczne. Wiemy to doskonale, bo wielu z naszych podopiecznych to dzieci obarczone FAS, czyli ponoszące skutki nieodpowiedzialnych zachowań rodziców – mówi Jolanta Bobińska, założycielka i prezeska Fundacji „Dom w Łodzi”.

Symbolem kampanii jest odwrócony kieliszek, a tegoroczna edycja w przewrotny sposób interpretuje życzenia, które zwykle wyrażamy, dowiadując się, że ktoś z naszego otoczenia będzie miał dziecko.

W naszym Domu – domu dziecka dla dzieci z ciężkimi schorzeniami i niepełnosprawnościami – otaczamy opieką m.in. dzieci z płodowym zespołem alkoholowym. Towarzyszymy im w codzienności, w pokonywaniu problemów i wyzwań. Wspieramy je intensywną opieką specjalistów różnych dziedzin. Niestety widzimy, jak mimo ogromnego wysiłku terapeutów, w pewnych kwestiach pozostajemy bezradni. Zmiany wywołane alkoholem w okresie płodowym są tak ciężkie, że zostaną z dzieckiem na całe życie. Dlatego uważamy, że jeśli rodzic pije alkohol w ciąży, to właśnie wznosi toast  „Oby było chore” – podkreśla Jolanta Bobińska.

*Fundacja „Dom w Łodzi” powstała w 2006 r., by stworzyć pierwszy w Polsce dom dziecka dla  dzieci  chorych.  Otacza  miłością i profesjonalną opieką medyczną porzucone, przewlekle chore i niepełnosprawne dzieci. Fundacyjną rodzinę tworzą wspaniali specjaliści m.in. pedagodzy, rehabilitanci, pielęgniarki, którzy z ogromnym zaangażowaniem robią wszystko, by dzieci rozwijały się, pokonywały trudności i mimo wszystkich przeciwności mogły żyć pełnią życia. Z myślą o dzieciach i ich przyszłości Fundacja „Dom w Łodzi” prowadzi różnego rodzaju działania, których celem jest otwieranie świata na potrzeby dzieci z niepełnosprawnościami i otwieranie przed nimi nowych możliwości. Przykładem są kampanie społeczne: „Pozytywka”, „Mali Bohaterowie”, „Pełnia życia” oraz „FASOFF”. Działalność Fundacji „Dom w Łodzi” oraz jej założycielki Jolanty Bobińskiej na rzecz dzieci była wielokrotnie doceniana i nagradzana. Wśród tytułów i statuetek znajdują się: nagroda im. Henryka Grohmana „Ważne dla Łodzi”, Nagroda  Aliny  Margolis-Edelman,  tytuł „Łodzianki Roku 2018”, „Okulary Ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód”, czy ostatnia – nagroda Europejskiego Klubu Biznesu Polska w kategorii Pro Publico Bono. W tym roku Jolanta Bobińska została uhonorowana nagrodą Miasta Łodzi, a także otrzymała za swoją działalność wyjątkowy medal z okazji 600-lecia miasta.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ