W marcu Piotr Pacześniak przeniesie na scenę „Noc szpilek” – porywający thriller jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy Ameryki Południowej, Peruwiańczyka Santiago Roncagliolo. Żart czterech zbuntowanych nastolatków, który wymyka się spod kontroli, staje się w tej opowieści punktem wyjścia do rozważań o dojrzewaniu w kraju od lat ogarniętym wojną domową.
Na kwiecień zaplanowana jest premiera spektaklu „Kto jest szalony: ja czy świat?" z tekstem Michała Pabiana, poświęconym tematowi dystopii dyktatury szczęścia i medykalizacji. Materiał powstał w trakcie spotkań z pacjentkami i pacjentami w kryzysie zdrowia psychicznego oraz specjalistkami i specjalistami psychiatrii i epidemiologii w centrach zdrowia psychicznego Warszawy, Krakowa, Kościerzyny i Berlina. Swoją prapremierę miał podczas 7. festiwalu teatralnego Hin & Weg w Verein Theater Bauhaus w Wiedniu w sierpniu 2024. Spektakl wyreżyseruje Russlan Viktorov. Premierze będzie towarzyszył cykl spotkań z terapeutami i artystami.
Teatr Nowy w Łodzi. Co jeszcze przed nami?
Jeszcze przed wakacjami rozpoczną się próby do spektaklu muzycznego „Turyści” według pomysłu i w reżyserii Konrada Imieli. Przedstawienie będzie adaptacją albumu wybitnego brytyjskiego fotografa Martina Parra. – Kiedy patrzę na bohaterów fotografii Parra, nie mogę się powstrzymać od rojenia sobie ich historii, relacji – tego, co było przed i po. Chciałbym wybrać kilkanaście fotografii i na ich podstawie napisać sceny i piosenki – zapowiada Imiela.
Druga połowa sezonu to obok spektakli także czytania performatywne. Na początek: „Pasty do mycia języka”, czyli przeniesione na scenę internetowe teksty Malcolma XD. Znany z tego, że rzuca wyzwanie politycznej poprawności i powszechnie przyjętym zasadom komunikacji, autor garściami czerpie w nich ze stereotypów i uproszczeń, używając publicystycznych pretekstów do budowania narracji o bohaterach, którzy zbłądzili we współczesnej rzeczywistości. Spotkania w Nowym będą połączeniem performatywnego czytania fragmentów past i rozmowy z Malcolmem XD (a właściwie z jego wizerunkiem, bo autor ukrywa swoją tożsamość i korzysta z przetwarzającej głos technologii).
„Historie późnej miłości” to czytanie książki Agaty Romaniuk „Krótko i szczęśliwie” – reporterskiego zbioru opowieści o uczuciach i związkach, które wydarzyły na ostatniej prostej życia. Inicjatywa ma szansę znaleźć kontynuację w postaci cyklu warsztatów kreatywno-społeczno-edukacyjnych dla seniorów, których finałem będzie kolejne czytanie – tym razem historii opowiedzianych przez uczestniczki i uczestników. A może nawet spektaklu? Teatr złożył wniosek o dofinansowanie projektu w ramach programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Z tego samego źródła planuje pozyskać fundusze na realizację cyklu czytań współczesnej literatury polskiej pod hasłem „Scenoczytanie”, na który złoży się 5 spotkań z książkami, autorami i autorkami.