Nowy dyrektor, jako pierwsze duże wyzwanie na nowym stanowisku, proponuje radykalną zmianę hodowli słoni w Orientarium Zoo Łódź i doprowadzenie do urodzenia się pierwszego (od 1937 roku) polskiego słoniątka.
Dziękuję za zaufanie i powierzenie mi tak ważnej funkcji. Mam głowę pełną pomysłów, będę je przedstawiał systematycznie, ale już dziś mogę wspomnieć o jednym. Chcemy radykalnie zmienić hodowlę słoni. Mamy najnowocześniejszy i największy wybieg dla słoni. Mają tu idealne warunki, jedne z najlepszych w Europie. Dlatego chcemy zrezygnować z wcześniejszego pomysłu, żeby budować tu stado samców. Chcemy już w przyszłym roku rozpocząć starania o sprowadzenie samicy, a następnie doprowadzić do urodzenia się pierwszego, od prawie 100 lat, małego słonia w Zoo w Polsce. Ostatnie słoniątko w naszym kraju urodziło się w 1937 roku w Warszawie. Najwyższy czas aby to zmienić, a nasze Zoo jest do tego idealnym miejscem - mówi Michał Gołędowski, nowy Dyrektor ds. Hodowli i Rozwoju w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Łodzi.
Słonie to zwierzęta zagrożone wyginięciem. Każde narodziny nowego przedstawiciela słoniowatych w warunkach ogrodów zoologicznych są dużym wydarzeniem. W Orientarium Zoo Łódź mieszkają już cztery samce słonia indyjskiego (Elephas maximus): Alexander, Taru, Kyan oraz Barnaba. Urodzenie się pierwszego polskiego słonia od 1937 roku właśnie w Łodzi byłoby bezsprzecznym sygnałem, że Orientarium staje się ośrodkiem opieki i reintrodukcji zwierząt na skalę zachodniej Europy.