Realizacja projektu trwała blisko 5 lat. W miejsce pofabrycznych i mocno już zdegradowanych zabudowań dawnych zakładów chemiczno-farmaceutycznych powstał zupełnie nowy kwartał miasta. Oprócz mieszkań – w ogromnej większość już sprzedanych – w parterach budynków jest sporo funkcjonujących sklepów i punktów usługowych, są też biura. Osiedle przecinają nowe uliczki, które komunikują Stare Bałuty z Manufakturą. Nowo powstałe pierzeje ul. Drewnowskiej i ul. Lutomierskiej kryją wnętrze osiedla, w którego centrum znajduje się zielony skwer z placem zabaw. Czego w ogóle zaś nie widać z poziomu ulicy, to rekreacyjne tarasy na wyższych piętrach budynków – wyposażone w ławki, leżaki i wolnostojące urządzenia do dziecięcych zabaw są pomyślane jako miejsce relaksu dla mieszkańców.
– Projektując Apartamenty Drewnowska 43, staraliśmy się na tym poprzemysłowym terenie wytworzyć nową przestrzeń miejską z ulicami i kwartałami zabudowy. Funkcje usługowe i biurowe, wypełniające jedną lub dwie dolne kondygnacje przylegającej do ulic zabudowy mieszkaniowej, pozwoliły na ukształtowanie atrakcyjnej nowej przestrzeni publicznej. Charakterystyczny dla Bałut nieregularny układ ulic został wykorzystany kompozycyjnie w kwartale przylegającym do ul. Lutomierskiej, stanowiącym obudowę głównej zielonej przestrzeni rekreacyjnej zespołu – powiedział Andrzej Owczarek prezes NOW Biuro Architektoniczne, które zaprojektowało osiedle.
Przedstawiciele władz miasta obecni na przecięciu wstęgi symbolizującym oddanie osiedla mieszkańcom, podkreślili miastotwórczy charakter projektu. Zrealizowana inwestycja wpisuje się w promowaną przez magistrat strategię miasta kompaktowego, rozwijającego się do wewnątrz poprzez zagospodarowywanie wolnych przestrzeni w centrum i jego sąsiedztwie.
ATAL, który na łódzkim rynku działa już od lat, realizuje w mieście jeszcze dwie inwestycje: Nowe Miasto Polesie przy ul. Pienistej oraz Aura przy ul. Telefonicznej.