Od marzenia do nagrody Fryderyka. Współgłosy Marcela Balińskiego w Teatrze Pinokio w Łodzi

Zaczęło się od marzenia Ady, które postanowił spełnić jej brat, kompozytor i pianista – Marcel Baliński. Tak powstały Współgłosy, zespół łączący muzyków jazzowych z chórem uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz aktorami: Magdaleną Koleśnik i Bartkiem Bielenią. A potem była płyta, nagrana w studio Radia Łódź, która szybko zdobyła uznanie publiczności i krytyków, a ostatnio także statuetkę Fryderyka. O tym jak niezwykłą przestrzeń muzyczną tworzą Współgłosy łodzianie mogą przekonać się na żywo.

Od marzenia do Fryderyka. Współgłosy Marcela Balińskiego w Teatrze Pinokio w Łodzi
Od marzenia do nagrody Fryderyka. Współgłosy Marcela Balińskiego w Teatrze Pinokio w Łodzi / fot. Karolina Wojtas

Współgłosy powstały w 2021 r., w odpowiedzi na marzenie jednej osoby – Ady, która chciała wystąpić na scenie. Jej brat, kompozytor Marcel Baliński, postanowił spełnić to marzenie, tworząc zespół składający się z przyjaciół siostry z Warsztatu Terapii Zajęciowej „Frajda” w Łodzi i znajomych muzyków i aktorów. Dziś Współgłosy to zespół, który nie tylko nagrał w Łodzi debiutancki album, ale także zdobył prestiżową nagrodę Fryderyka, a jego koncerty poruszają serca publiczności, łącząc różnorodne światy i przełamując bariery. Muzyka grupy jest zarówno ekspresyjna, jak i precyzyjna, pełna emocji i niespodziewanych zwrotów.

A przed Męskim Graniem... występ w Łodzi

W lipcu i sierpniu Współgłosy wystąpią na Męskim Graniu, a już 5 kwietnia zagoszczą w Teatrze Pinokio w Łodzi.

Nasz teatr od lat tworzy przestrzeń, w której spotykają się różne światy i emocje. Z radością gościmy u siebie takie projekty jak Współgłosy, które nie tylko poszerzają granice dostępności sztuki, ale także angażują nas wszystkich w budowanie wspólnej codzienności – podkreśla Gabriel Gietzky, dyrektor Teatru Pinokio w Łodzi. Zespół Współgłosy wystąpi w pełnym składzie – na scenie pojawi się aż 16 osób, tworząc „wielką bandę”, która gra, śpiewa i improwizuje.

Dzień przed koncertem, 4 kwietnia o godz. 9:00 i 11:00, odbędą się interaktywne warsztaty muzyczne „WSPÓŁ-GŁOS”, skierowane do dzieci i młodzieży. To okazja, żeby przekonać się, jak poprzez muzykę i wspólne spotkania można budować więzi, wyrażać emocje oraz wzajemnie się inspirować. Warsztaty mają pomóc uwrażliwiać dzieci i młodzież na obecność osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie, a także stworzyć przestrzeń do wspólnego działania. Warsztatom towarzyszyć będzie lekcja muzyki z akustycznym zespołem na żywo, angażująca uczestników do śpiewania, klaskania, tupania, szumienia i improwizowania różnych odgłosów.

Szczegółowe informacje na temat koncertu i warsztatów dostępne są na stronie internetowej teatru: www.teatrpinokio.pl.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ