Park Ocalałych w Łodzi. Najmłodszy park w mieście, symbol pamięci i oaza spokoju

30 sierpnia 2004 roku podczas obchodów 60. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto otwarto w Łodzi park Ocalałych. To nie tylko ośrodek edukacji i kultury czy miejsce rekreacji, ale także symbol pamięci.

Park Ocalałych w Łodzi
Pomnik Polaków ratujących Żydów
5 фотоs
Park Ocalałych w Łodzi
Park Ocalałych w Łodzi
Park Ocalałych w Łodzi
Park Ocalałych w Łodzi
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (5)

Odbyło się wówczas uroczyste posadzenie drzewek pamięci przez pierwszą grupę osób, które przeżyły koszmar getta. Jest to jeden z najmłodszych parków w Łodzi, usytuowany w dolinie rzeki Łódki na pow. 8,5 ha. Główną oś kompozycyjną wschód-zachód wyznacza aleja im. Arnolda Mostowicza, łącząca pomnik nad stawem z 8-metrowym Kopcem Pamięci. Wejścia do parku prowadzą od ulic Wojska Polskiego i Oblęgorskiej.

Układ terenów zielonych i założenia parku zaprojektowały Grażyna Ojrzyńska i Monika Michnowska, a pomysłodawczynią idei sadzenia drzewek przez Ocalałych z Litzmannstadt Getto była jedna nich – Halina Elczewska. Władze Łodzi zdecydowały o zlokalizowaniu w parku Pomnika Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej wg projektu Czesława Bieleckiego. W monumencie zawarty został symbol narodu żydowskiego – gwiazda Dawida oraz polskiego – orzeł wznoszący się do lotu.

Odsłonięcie pomnika nastąpiło 27 sierpnia 2009 r., a na jego ścianach zawisły tablice z nazwiskami Polaków uhonorowanych medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Na kopcu stanęła Ławka Jana Karskiego, a na terenie parku znajduje się także kamień upamiętniający organizację „Żegota”. Poza tym cały teren zielony otacza budynek Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. W ten sposób park Ocalałych spełnia wiele funkcji – jest symbolem pamięci, ośrodkiem edukacji i kultury, a także miejscem rekreacji.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ