"Piotruś i wilk" zdobył Oscara. Animacja łódzkiego studia Se-Ma-For [KARTKA Z KALENDARZA]

24 lutego 2008 r., podczas 80. ceremonii wręczenia Oscarów, statuetkę za najlepszy animowany film krótkometrażowy otrzymała polsko-brytyjska produkcja lalkowa „Piotruś i wilk” („Peter and the Wolf”), zrealizowana w łódzkim studiu Se-Ma-For we współpracy z angielskim BreakThru Films.

Plakat do filmu „Piotruś i wilk”
Plakat do filmu „Piotruś i wilk”

Obraz jest adaptacją baśni muzycznej Siergieja Prokofjewa na głos recytujący i wielką orkiestrę symfoniczną z 1936 r., którego akcja rozgrywa się w Rosji. Mały chłopiec Piotruś, który mieszka z dziadkiem na odludziu, z pomocą Ptaszka i Kaczuszki będących jego przyjaciółmi stawia czoła groźnemu Wilkowi. Wspólnie pokazują, że dzięki przyjaźni można przetrwać nawet w najbardziej brutalnym świecie. 

Obraz wyreżyserowała Suzie Templeton, zdjęcia wykonali Hugh Gordon i Mikołaj Jaroszewicz, autorem scenografii był Marek Skrobecki, a lalki animowali Adam Wyrwas i Krzysztof Brzozowski. Budżet wyniósł 5 mln dolarów, a „Piotruś i Wilk” jest jedną z kliku oscarowych produkcji związanych z Łodzią filmową. 

Wytwórnia Se-Ma-For

Przy okazji warto wspomnieć o nieistniejącej już wytwórni Se-Ma-For, w której przez 70 lat powstawały filmy animowane, zarówno bajki dla dzieci, jak i obrazy artystyczne. A to przecież drugi Oscar dla łódzkiego studia, gdzie powstało w 1980 r. słynne „Tango” w reż. Zbigniewa Rybczyńskiego. Łódzki Szlak Bajkowy jest ściśle związany z postaciami rodem z Se-Ma-Fora: Misiem Uszatkiem, Plastusiem, Filemonem i Bonifacym, pingwinem Pik-Pokiem, Piotrusiem czy Coralgolem. 

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ