Plac Wolności będzie zielony: drzewa, kwiaty i ogródki [WIZUALIZACJE]

Plac Wolności diametralnie się zmieni, by lepiej służyć łodzianom i stać się przestrzenią publiczną na miarę XXI wieku. Zapomijmy o wcześniejszych koncepcjach na to miejsce – teraz pl. Wolności ma być oazą zieleni, która nie straci walorów do aktywności plenerowej

Plac Wolności mimo nasadzeń nadal będzie miejscem imprez
4 фото
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (4)

Rewolucja stanie się za sprawą bujnej roślinności, która pojawi się na placu. Pojawią się tam 64 drzewa 8-metrowej wysokości (klony oraz grusze) oraz tysiące krzewów, bylin, ozdobnych traw i roślin cebulowych. Blisko 1200 mkw. zajmie w południowej części placu murawa z wytrzymałych gatunków traw, odpornych na deptanie. Wraz z drzewami stworzy minipark, w którym można będzie odetchnąć wśród zieleni. Rozległy trawnik otoczą efektowne krzewy. Od strony północnej oraz przy ul. Pomorskiej powstaną ozdobne rabaty kwiatowe, a przy wlocie tej ulicy także dwa kameralne skwery, na których mają funkcjonować ogródki gastronomiczne.

Imprezy wciąż u stóp Kościuszki

Nasadzenia nie zmienią charakteru pl. Wolności jako przestrzeni publicznej. Miejscem dla imprez plenerowych i jarmarków ma być forum u podnóża pomnika Kościuszki. Instalowanie budek handlowych przy cokole pomnika oraz przy elewacjach kamienic wokół placu ułatwią zamontowane przy nich przyłącza prądu. 

Zgodnie z zapowiedziami ruch kołowy zostanie przerzucony na północną stronę placu. To wprawdzie uniemożliwi zawracanie na pl. Wolności tramwajom, ale problem ten rozwiąże nowy dla nich zjazd z ul. Nowomiejskiej w ul. Północną, wiodący do krańcówki w parku Staromiejskim. Ruch samochodów zostanie na placu ograniczony wyłącznie do wjazdów pojazdów służb miejskich oraz mieszkańców i najemców lokali użytkowych.

Fontanna i plac zabaw

Wejście do Muzeum Kanału „Dętka” otrzyma nowe zadaszenie w postaci klimatyzowanego pawilonu, który umożliwi placówce muzealnej całoroczne funkcjonowanie. Historyczny zdrój z motywami ryb zostanie przeniesiony przed wejście Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego. Otrzyma też nowy kamienny cokół nawiązujący do oryginału z początku wieku. W wejściu na plac od strony ul. Piotrkowskiej zostanie usytuowana posadzkowa fontanna. Przed budynkiem dawnego ratusza i siedzibą Muzeum Farmacji (pl. Wolności 2 – w sierpniu zacznie się remont jego fasady i prześwitu bramowego) powstanie plac zabaw w formie oryginalnej wielofunkcyjnej konstrukcji. 

Jeśli bez przeszkód uda się rozstrzygnąć przetarg na wykonawcę przebudowy placu (ma zostać ogłoszony w ciągu kilkunastu dni), prace na nim mogą rozpocząć się jeszcze w tym roku.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ