Planetarium EC1 Łódź oferuje różnorodne pokazy dla odwiedzających w każdym wieku – osób indywidualnych oraz grup zorganizowanych.
Gustav Holst: Planety
Z okazji 150. rocznicy urodzin angielskiego kompozytora Gustava Holsta, zespół graficzny Planetarium EC1 Łódź – Michał Kata i Natalia Oliwiak – przygotował wizualizacje fulldome na kopule planetarium do słynnej suity symfonicznej „Planety”. Każda z części suity nosi nazwę jednej z planet Układu Słonecznego: Mars (zwiastun wojny), Wenus (zwiastun pokoju), Merkury (skrzydlaty posłaniec), Jowisz (zwiastun radości), Saturn (zwiastun starości), Uran (mag), Neptun (mistyk).
Gwiazdozbiory zimowego nieba
Pokaz na żywo prezentowany w okresie astronomicznej zimy, omawiający obiekty widoczne na nocnym niebie. W trakcie pokazu prezentowane są wybrane gwiazdozbiory po zachodzie Słońca: Pegaz, Andromeda, Perseusz czy Wieloryb. Oprócz obiektów widocznych nieuzbrojonym okiem pokazywane są też najnowsze egzoplanety, pozostałości po supernowych, kolizję dwóch galaktyk oraz przepiękną gwiazdę zmienną Mira Ceti.
Capcom Go!
Wciągający, historyczny film dokumentalny, który prezentuje osiągnięcia programu Apollo i to, co było potrzebne, aby umieścić pierwszego człowieka na Księżycu. Wprowadza nowe pokolenie w ogromne wyzwania, które pokonali i zainspiruje ich do zostania odkrywcami, projektantami, inżynierami, myślicielami i marzycielami przyszłości.
Najbliższe podwórko
W czasie tego pokazu można otrzymać odpowiedź na pytanie: gdzie jest w Drodze Mlecznej nasze miejsce? Można też spotkać się oko w oko z wielkim obłokiem molekularnym, z którego narodził się Układ Słoneczny, a także obejrzeć z bliska powierzchnię Słońca. „Najbliższe podwórko” to podróż po najbardziej niesamowitych miejscach naszego systemu planetarnego, sięgająca do jego odległych granic.
Kosmos dla najmłodszych
Pokaz jest propozycją Planetarium EC1 Łódź przeznaczoną dla najmłodszych widzów – od 5. roku życia. Dzieci są zapoznawane z Układem Słonecznym — jego położeniem w Drodze Mlecznej, a także ze Słońcem oraz planetami. Następnie przedstawiane są im gwiazdozbiory Wielkiej i Małej Niedźwiedzicy oraz inne widoczne na nocnym niebie. Edukatorzy opowiadają o mitach i legendach z nimi związanych. Pokazują najciekawsze obiekty możliwe do zaobserwowania w danej porze roku.
Szczegółowy repertuar oraz aktualne informacje dostępne są na stronie Planetarium EC1 Łódź – www.ec1lodz.pl/planetarium.