Podatek od nieruchomości. Zmienią się stawki, łodzianie zapłacą więcej

Zmienią się stawki podatku od nieruchomości w Łodzi. Właściciele mieszkań, domów i działek zapłacą wyższe podatki, ale zmiana będzie niższa od stopy inflacyjnej.

fot. Envato Elements
Zmienią się stawki podatku od nieruchomości

Na najbliższą sesję Rady Miejskiej w Łodzi, 12 października, skierowany zostanie projekt uchwały ustanawiającej nowe stawki podatku od nieruchomości. 

Podatek od nieruchomości w Łodzi  jakie zmiany nas czekają?

Waloryzacji ulegną stawki podatku od nieruchomości takich jak mieszkania, działki budowlane, domy mieszkalne czy też budynki przedsiębiorstw.

Stawki podatku będą zgodne z wytycznymi Ministra Finansów i nie przekroczą stopy inflacji, która na koniec września wyniosła 17,2%. Podatek od nieruchomości wzrośnie między 11 a 12,96%.

Kto zapłaci wyższy podatek od nieruchomości?

Właściciel mieszkania o powierzchni 50 mkw. zapłaci w 2023 roku 50 zł podatku, podczas gdy w roku 2022 zapłacił 44,50 zł. Podwyżka wyniesie więc 5 zł 50 groszy. Właściciel domu o powierzchni 100 mkw., który w 2022 roku zapłacił podatek w wysokości 89 zł, w przyszłym roku zapłaci 100 złotych. Z kolei właściciel działki budowlanej o powierzchni 1000 mkw., który w 2022 roku zapłacił 540 złotych podatku, w przyszłym roku zapłaci maksymalnie 610 zł, a więc podwyżka nie przekroczy 13%. 

Wzrost podatku od nieruchomości dla małych przedsiębiorców wyniesie w skali roku maksymalnie 304 zł, a dla średnich 1520 w skali roku. Warto też zaznaczyć, że dla przedsiębiorcy podatek stanowi jeden z kosztów uzyskania przychodu i podlega odliczeniu.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ