W dwunastoosobowej kadrze prawdziwą siłę stanowiły zawodniczki z dwóch łódzkich klubów – Venol Atomówek i KS Budowlani Commercecon. Pierwszy z nich na europejskim czempionacie reprezentowały Iza Gumińska i Oliwia Górska, natomiast drugą drużynę – Laura Spławska, Dorota Krawczyk, Oliwia Rawecka, Zosia Fornalczyk.
Turniej podzielony został na trzy fazy. W pierwszej z nich dziewięć drużyn zostało przydzielonych do trzech grup. Losowanie odbyło się na podstawie ubiegłorocznego rankingu. Kolejną fazę również rozgrywano w grupach, ale tym razem decydujące były wyniki z pierwszej rundy. Trzeci etap decydował już o medalach. Najlepsze trzy zespoły walczyły o złoto, a kolejne drużyny o niższe miejsca.
Rywalki tylko tłem
Już początek rywalizacji potwierdził, że Polki należą do zdecydowanych faworytek turnieju. Spotkania z Litwą i Łotwą w pierwszej fazie mistrzostw zakończyły się prawdziwą demolką rywalek. W wygranym 41:0 starciu z Litwinkami świetnie spisywała się Julia Druzgała, która zaliczyła aż trzy przyłożenia. Jeszcze lepiej było w meczu z Łotyszkami, bo nasze młode rugbistki wygrały 59:0, a najskuteczniejsza tym razem była Susanna Scheutzmann, czterokrotnie meldując się na polu punktowym rywalek.
W pierwszym spotkaniu drugiej fazy turnieju „Biało-Czerwone” zmierzyły się ze Szwedkami i również nie miały kłopotów z rozbiciem przeciwniczek. Wygrały 49:0, a trzy przyłożenia zaliczyła zawodniczka BBRC Łódź – Izabella Gumińska. Co ciekawe, sensacyjnej porażki 10:15 z Andorą doznały Niemki, które przed turniejem typowano jako jedne z kandydatek do medalu.
Kolejnymi rywalkami Polek były Turczynki, które jako pierwsze przyłożyły nam punkty, ale była to tylko jednorazowa „wpadka”, bowiem „Biało-Czerwone” wygrały 41:5. Znów błysnęła Druzgała i nasza drużyna z kompletem zwycięstw awansowała do fazy finałowej, gdzie czekały je spotkania z Niemkami oraz świetnie dysponowanymi w Ząbkach Węgierkami.
Śladami starszych koleżanek
To właśnie nasze zachodnie sąsiadki były pierwszymi rywalkami Polek w walce o medalowe pozycje. Potwierdziło się, że ich wpadka z Andorą nie była przypadkiem, a konsekwencją słabszej formy. W pierwszej części gry, co prawda po solowej akcji Manji Bechtel, zdołały zaliczyć przyłożenie, ale na więcej nie było je stać. Podopieczne Janusza Urbanowicza raz po raz przedostawały się na ich pole punktowe i ostatecznie wygrały 43:5.
O pierwszym miejscu w turnieju oraz awansie do europejskiej elity miał zatem zadecydować mecz z Węgierkami, które w fazie finałowej uległy Niemkom 26:31. Jak się okazało, one także nie stanowiły większego wyzwania dla „Biało-Czerwonych”, które zdeklasowały je 54:5! Ten mecz był popisem naszej drużyny kończącej całe zmagania z kompletem zwycięstw. Na dodatek Polki przez cały turniej tylko trzy razy pozwoliły sobie na stratę przyłożenia, co najlepiej pokazuje, jak bardzo przewyższały pozostałe drużyny.
Dzięki wygranej w Ząbkach za rok nasza kadra do lat 18 będzie rywalizować na poziomie mistrzowskim (Championship), co oznacza walkę o medale na Starym Kontynencie. Wtedy już bez Druzgały, ale z kilkoma bardzo utalentowanymi zawodniczkami i wcale nie bez szans, by pójść w ślady swoich starszych koleżanek.
W mistrzowskim składzie zagrały: Zuzanna Schuetzmann, Laura Spławska, Zofia Fornalczyk, Oliwia Rawecka, Izabela Gumińska, Oliwia Górska, Klaudia Starowicz, Dorota Krawczyk, Laura Szarek, Julia Druzgała (kapitanka), Anna Nawara, Aleksandra Sulisz.