Pomaganie dodaje jej skrzydeł. Pani Anna to wolontariuszka na pełny etat

Jest wolontariuszką w Domu Samotnej Matki, ale wspiera też młodych ludzi, którzy wychodzą z domów dziecka. Zaraża swoją energią i pozytywnym podejściem do życia. Pani Ania nie podaje swojego wieku, mówi o sobie, że jest „wcześnie urodzona”, a najlepszym sposobem na jesień życia jest dla niej pomoc i działanie na rzecz innych ludzi.

fot. arch. Anny Stańczyk
Pomaganie jest dla niej najważniejsze
7 фотоs
fot. arch. Anny Stańczyk
fot. arch. Anny Stańczyk
fot. arch. Anny Stańczyk
fot. arch. Anny Stańczyk
fot. arch. Anny Stańczyk
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (7)

Anna Stańczyk zawsze miała w sobie potrzebę pomagania innym. Kiedy pracowała w firmie produkującej protezy naczyniowe, na co dzień miała kontakt ze szpitalami, sprzedając produkty tańsze, niż te sprowadzane z Zachodu. Czuła, że jej praca ma sens i w pewien sposób pomaga innym w powrocie do normalnego funkcjonowania. Po przejściu na emeryturę uznałam, że nie będę siedzieć w czterech ścianach, że sensem każdego z nas jest przeżyć to życie jak najlepiej, a my jako ludzie potrzebujemy siebie nawzajem tłumaczy Anna Stańczyk.

Blogerka i dziennikarka

Nic nie dzieje się przypadkiem dodaje Anna i wspomina, jak kilka lat temu podczas konferencji poświęconej jednemu z projektów udzielała wywiadu dla radia. Nigdy wcześniej nie myślała o dziennikarstwie, a tymczasem życie przygotowało dla niej niespodziankę. Po krótkiej rozmowie z dziennikarką radiową otrzymała propozycję poprowadzenia własnej audycji. Tak zrodził się program „Kącik Ani Stańczyk my wcześnie urodzeni”. 

Zapraszałam seniorów, którzy mówili o swoich pasjach, spotkałam niesamowite osoby, które często miały łzy szczęścia w oczach, opowiadając o sobie. Niestety jest wiele starszych osób, które myślą, że już nic dobrego im się nie przydarzy, że życie jest już poza nimi. Mam nadzieję, że poprzez tę audycję pokazywałam, że można inaczej opowiada Anna Stańczyk.

Przygoda z radiem trwała 5 lat. Równolegle, w 2017 roku, Anna założyła bloga. W tekstach dzieliła się swoimi przemyśleniami, doświadczeniami i pozytywnym patrzeniem na świat. Ale taka aktywność to dla Anny Stańczyk za mało.

Wolontariat i praca z młodymi

Kiedy blogerka usłyszała o projekcie „Senior Junior”, nie miała żadnych wątpliwości. Fundacja Robinson Crusoe we współpracy z łódzkim MOPS ogłosiła nabór poszukiwali dojrzałych ludzi, gotowych podzielić się swoim czasem i doświadczeniem życiowym. W ten sposób Ania stała się Opiekunem usamodzielnienia osobą, która miała towarzyszyć młodemu człowiekowi z domu dziecka lub rodziny zastępczej, w etapie wchodzenia w dorosłe życie. Tak trafiła na Julię. Spotkały się wtedy dwie osobowości, które nawzajem siebie potrzebowały.  Powoli nabierałyśmy do siebie zaufania i z czasem z relacji Senior-Junior w ramach oficjalnego projektu stałyśmy się dla siebie przyjaciółkami wspomina Anna Stańczyk. 

Z Julią ma fantastyczny kontakt do tej pory. 

Zdrowe relacje międzypokoleniowe są szczególnie ważne dziś, w trudnych czasach pandemii, kiedy ludzie odsunęli się od siebie, a samotność rozrosła się w ogromny sposób przyznaje Anna.

Inna aktywność

Rozmawiając z Anną Stańczyk, odnosi się wrażenie, że robiła już wszystko i działała wszędzie. Kiedy wybuchła pandemia, jako jedna z pierwszych zgłosiła się do pomocy i była wolontariuszką w telefonie zaufania. Kilka lat temu, z grupą innych osób, zdobyła grant i badała, co łodzianie myślą o rewitalizacji. Teraz odwiedza kluby seniorów, uczy się umiejętności manualnych i języka angielskiego, zwiedza Łódź z przewodnikami, współpracuje ze Stowarzyszeniem Hipokamp, działającym z organizacjami na rzecz seniorów w innych krajach, a w przyszłym roku jej wizerunek pojawi się na kartach kalendarza charytatywnego. Pytana, skąd ta energia i dlaczego to wszystko robi, odpowiada bez wahania:

Bo życie jest piękne, tylko nie możemy koncentrować się na tym marazmie, na tym, co nam nie odpowiada. To my tworzymy rzeczywistość, poprzez swoje myśli i one nie mogą być negatywne, bo to jest istotne, że żyjemy fajnie, ale naszą odpowiedzialnością jest, jaki świat zostawimy po sobie.

I takiej pozytywnej energii życzymy wszystkim naszym czytelnikom.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ