Pomniki przyrody w Łodzi. 7 drzew szuka swoich imion. Głosuj! [VOX POPULI]

Łódź ma 321 pomników przyrody, to około jedna dziesiąta wszystkich, które znajdują się na terenie naszego województwa. Znakomita większość to pojedyncze drzewa, ale na liście znajdziemy też aleje, stanowiska bluszczu, park i głazy narzutowe.

Pomniki przyrody w Łodzi
Trzy klony z ogrodu pałacu Poznańskich
5 фотоs
Pomniki przyrody w Łodzi
Pomniki przyrody w Łodzi
Pomniki przyrody w Łodzi
Pomniki przyrody w Łodzi
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (5)

W minionym tygodniu listę łódzkich pomników przyrody powiększyły 23 rośliny. Siedemnaście z nich znajduje się na terenie parku im. Adama Mickiewicza, który popularnie nazywany jest Julianowskim. Wszystkie wyróżnione okazy to dęby szypułkowe. W tym parku jest już 21 innych drzew obję tych ochroną , ale nowe pomniki, w przeciwieństwie do dotychczasowych, znajdują się w części spacerowo-leśnej. Kolejne pomniki przyrody wybrano na skwerze Gdańskim, który znajduje się w rejonie ulic: Wojska Polskiego, Głowackiego i Sucharskiego. To dwa kasztanowce białe i jeden dąb szypułkowy. O nadanie im tego statusu wnioskowali mieszkańcy. Ostatnie trzy nowe drzewa pomnikowe rosną w ogrodzie pałacu Poznańskich, czyli Muzeum Miasta Łodzi. To klony zwyczajne starych i rzadkich odmian i jednocześnie pierwsze pomniki przyrody na tym obszarze.

Primus inter pares

Najpopularniejszym drzewem pomnikowym w Łodzi jest z pewnością dąb Fabrykant, zwany także Jagoszem. Rośnie w łódzkim parku im. ks. bp. Michała Klepacza. Jego potężne i długie konary odchodzą prawie prostopadle od pnia głównego, rozpościerając się poziomo na wysokości ok. 1,5 m. Obwód pnia przekracza 450 cm. Fabrykant jest jednym z symboli Łodzi.

Nie tylko w pojedyncze drzewa

Wśród łódzkich pomników przyrody, które nie są pojedynczymi drzewami, znajdziemy m.in. aleje. Jedną z nich jest aleja klonów srebrzystych rosnąca w parku na Zdrowiu, równolegle do ul. Krakowskiej. Na liście są także dwa stanowiska bluszczu. Jedno z nich jest mocno związane z Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Łódzkiego, pnie się bowiem po ścianie jego siedziby przy ul. Kilińskiego 101. To oczywiście zimozielony bluszcz kwitnący Hedera helix. Dwa ciekawe pomniki znajdziemy też w parku Staszica. Nie rosną tam, ale leżą. Mowa oczywiście o głazach narzutowych.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ