Powódź w południowej Polsce. Jak pomagać? Lista organizacji i miejsc wsparcia w Łodzi

Sytuacja w południowej Polsce jest bardzo trudna – przerywane są wały przeciwpowodziowe i mosty, trwa ewakuacja mieszkańców zalanych domów. Łodzianie chcą włączyć się w pomoc mieszkańcom dotkniętych powodzią rejonów. Jak to zrobić?

Łódź pomaga powodzianom
Jak pomagać powodzianom? Lista organizacji i zbiórek w Łodzi
  • CARITAS Archidiecezji łódzkiej

Trwa zbiórka Caritas dla poszkodowanych z Dolnego Śląska. Caritas przekazuje 200 tys. złotych na pilną pomoc interwencyjną - to środki, które trafią do diecezjalnych ośrodków Caritas na terenach dotkniętych powodzią i będą mogły być wydane na pilne potrzeby. Wystartowała też ogólnopolska zbiórka finansowa na stronie caritas.pl.

Wpłat można dokonywać:

  1. na stronie www.caritas.pl
  2. poprzez BLIK na numer 668 070 000 z tytułem POWODZ
  3. przelewem tradycyjnym na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem POWODZ

Potrzebna jest też pomoc rzeczowa od firm (w ilości hurtowej). W tym momencie nie są prowadzone zbiórki rzeczowe od osób indywidualnych. Potrzebne są: osuszacze, woda pitna, agregaty prądotwórcze, łopaty, taczki, gumowce, ścierki, artykuły higieniczne, żywność z długim terminem ważności.

Pomoc rzeczowa od firm może być zgłaszana na adres: powodz@caritas.org.pl

 

  • Polski Czerwony Krzyż – oddział łódzki

PCK stale wspiera lokalne służby na Dolnym Śląsku, a przedstawiciele łódzkiego PCK jadą pomagać do Kłodzka. Aby móc pomagać tym, którzy najbardziej potrzebują wsparcia organizowane są zbiórki – pieniężna i rzeczowa.

Wpłacać można na numer konta: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060

Lub BLIKIEM  na nr 794 33 22 11 z dopiskiem „Powódź”

Potrzebna jest także pomoc rzeczowa – zbiórka wody w butelkach, żywności długoterminowej  m.in. konserwy, zupki chińskie, kawy, herbaty (bez produktów sypkich takich jak mąką, kasza czy ryż), środki higieniczne, środki czystości szczególnie do dezynfekcji. PCK nie przyjmuje tekstyliów, koców itp.  

Dary można przynosić do siedziby łódzkiego PCK przy ul. Wysokiej 44.

 

  • Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej – Chorągiew Łódzka

Łódzka chorągiew ZHR jest w stałym kontakcie z Zarządami Okręgów Dolnośląskiego i Górnośląskiego. Wspólnie ze sztabami kryzysowymi określane są potrzeby, których realizację gotowi są wesprzeć łódzcy harcerze. Na chwilę obecną trwa wnikliwa analiza – po jej zakończeniu podjęta zostanie służba tam, gdzie będzie ona potrzebna i skuteczna.

W pomoc powodzianom włączą się harcerze, którzy ukończyli 16 lat i będą w stanie w perspektywie kilku/kilkunastu zaangażować się w służbę na terenie dotkniętym powodzią. Do ich zadań należeć będą m.in. likwidacja skutków powodzi, dystrybucja pomocy humanitarnej, prowadzenie punktów pomocowo-noclegowych, opieka nad dziećmi.

  • Związek Harcerstwa Polskiego – Chorągiew Łódzka

ZHP w Łodzi poszukuje osób chętnych do pomocy przy powodzi. Jeżeli dysponujesz czasem i masz możliwość, aby w najbliższych dniach udać się na tereny dotknięte powodzią, wypełnij ankietę na stronie: zhp.pl/badz-gotow-sluzba-zhp-na-rzecz-powodzian/ 

Organizowana jest także zbiórka pieniężna na wsparcie w obliczu powodzi – między innymi na usuwanie jej skutków oraz zakup niezbędnych artykułów dla osób dotkniętych żywiołem.

Dane do wpłat:

Związek Harcerstwa Polskiego

Ul. Konopnickiej 6

00-491 Warszawa

19 1140 1010 0000 5392 2900 1071

Tytułem: darowizna

lub za pośrednictwem portalu zrzutka.pl: Zrzutka

 

  • Hufiec ZHP Łódź Polesie

Hufiec ZHP – Łódź Polesie prowadzi zbiórkę rzeczową. Potrzebne są: żywność o długiej przydatności w wodoodpornych opakowaniach (makarony, puszki, olej, mleko), żywność dla niemowląt, woda 5l baniaki, karma dla zwierząt, chemia i kosmetyki.

Dary można przynosić do siedziby Hufca przy ul. Olimpijskiej 9. W czwartek (19 września) w godz. 18-20, piątek (20 września) w godz. 18-20 i w sobotę (21 września) w godz. 12-14.

 

  • Schronisko w Łodzi

Łódzkie schronisko przy ul. Marmurowej jest w stałym kontakcie ze schroniskami i organizacjami pro zwierzęcymi na terenach dotkniętych powodzią. Jak informują pracownicy, na chwilę obecną nie ma potrzeby dodatkowej pomocy czy przyjęcia zwierząt z Dolnego Śląska. Dyrekcja łódzkiego schroniska wyraża jednak pełną gotowość do pomocy. - Jeżeli zajdzie taka konieczność, oczywiście jesteśmy gotowi przyjąć zwierzęta z terenów objętych powodzią – mówi dyrektor Albert Kurkowski.

 

  • Łódzki Ogród Zoologiczny

Chęć pomocy deklaruje również Orientarium Zoo Łódź, które pozostaje w stałym kontakcie z Ogrodem Zoologicznym we Wrocławiu. W razie potrzeby, zwierzęta potrzebujące azylu czy pomocy medycznej, znajdą w Łodzi pomoc.

 

  • Stowarzyszenie przyjaciół dzieci "Dom Słońca"

Stowarzyszenie organizuje zbiórkę powerbanków, baterii, koców, ubrań oraz  żywność z długim terminem ważności. Dary można przynosić do siedziby stowarzyszenia przy ulicy Piotrkowskiej 243 lok. 5U. Tel. kontaktowy: 505-007-519

 

  • Fundacja dla Szczeniąt Judyta

Fundacja obecnie zajmuje się organizacją tymczasowych domów dla zwierząt, o ile zajdzie potrzeba ich transportu do naszego województwa. Tel. kontaktowy: 452546389

 

  • Zespół Pieśni i Tańca Łódź

ZPiT Łódź organizuje zbiórkę rzeczową. Potrzebne są pompy do wody, agregaty, kalosze, odzież ochronna, rękawice ochronne, worki na śmieci, środki czystości i do dezynfekcji, mopy, wiadra, woda butelkowana i puszki z żywnością. Dary można przekazywać do środy (18 września) przy ul. Lokatorskiej 13. Tel. kontaktowy: 42 684 24 02

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ