Program in vitro w Łodzi. Dzięki niemu urodziło się już 367 dzieci

Program in vitro Łódź rozpoczęła w 2016 r. i kontynuuje go nieprzerwanie do dziś. Druga edycja projektu, która ruszyła w 2021 r., zakłada jego realizację do 2025 r. Wnioski od par przyjmują dwie kliniki.

fot. ENVATO ELEMENTS
Co roku na program in vitro Łódź przeznacza 1 mln zł

Od początku programu in vitro w Łodzi, dzięki wsparciu z projektu, urodziło się 367 dzieci, w tym 18 par bliźniąt.

Każdego roku miasto przeznacza ze swojego budżetu około 1 mln zł na dofinansowanie procedur in vitro. W sumie do dziś jest to kwota ok. 5,8 mln zł. Na 2022 r. również przewidziano kwotę 1 mln zł, która zostanie przeznaczona na dofinansowanie procedur medycznych.

Na co mogą liczyć pary? Na otrzymanie dofinansowania w wysokości do 5.000 zł do jednej procedury. Każda z par może wnioskować o takie dofinansowanie maksymalnie 3 razy.

W tym roku nie przewidziano żadnych zmian w łódzkim programie in vitro. Realizacja uwzględnia założenia zatwierdzone przez Polską Agencję Ochrony Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Łódź bezpłatnie przekazuje też licencję na program innym gminom. W październiku 2016 r. pierwszy taką umowę z Łodzią podpisał Sosnowiec. Potem były jeszcze m. in.: Szczecinek, powiat pabianicki, Błaszki, Gniezno, Zgierz i Głogów.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ