Przywilej renowacyjny w Muzeum Miasta Łodzi. To najstarszy dokument dotyczący miasta!

Wyjątkowa, okrągła rocznica nadania Łodzi praw miejskich nie może się odbyć bez prezentacji najstarszego dokumentu związanego z historią miasta. Co prawda przywilej lokacyjny z 1423 roku zaginął, ale w Muzeum Miasta Łodzi będzie można zobaczyć odnawiający prawa miejskie przywilej renowacyjny.

Przywilej renowacyjny
Przywilej renowacyjny
4 фото
Przywilej renowacyjny
Przywilej renowacyjny
Przywilej renowacyjny
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (4)

Wydany 25 czerwca 1433 roku przez króla Władysława Jagiełłę akt potwierdzał i rozszerzał prawa nadane Łodzi przez monarchę 600 lat temu.

Pergamin będzie eksponowany w gablocie umiejscowionej w Sali Lustrzanej. Bezcenny dokument umieszczono na bezkwasowym papierze. Muzeum zadbało również o odpowiednią wilgotność i ekspozycję na światło. Akt zostanie umieszczony w specjalnej gablocie – światło będzie się zapalało dopiero, gdy podejdzie do niej zwiedzający. Przez 100 lat przywilej uznawany był za zaginiony, został znaleziony przypadkowo podczas przeglądania rodzinnych pamiątek. Dokument odnaleziony został przez Krzysztofa Laszkiewicza i zidentyfikowany przez niego jako Przywilej Renowacyjny dla Łodzi. Przekazany przez Katarzynę Laszkiewicz z domu Panasiuk do Archiwum Diecezjalnego we Włocławku, które jest obecnym właścicielem dokumentu. 

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ