Rehabilitacja po przebyciu COVID-19. Zapisz się już dziś

Miejskie Centrum Medyczne im. Rydygiera uruchomiło zabiegi rehabilitacyjne dla osób, które przeszły koronawirusa i odczuwają jego skutki, mimo upływu wielu tygodni czy nawet miesięcy od choroby.

fot. EnvatoElements
2 фото
fot. EnvatoElements
fot. EnvatoElements
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (2)

— Wystarczy zgłosić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu czy lekarza specjalisty i poprosić o skierowanie na rehabilitację pocovidową — mówi Marta Nowak, prezes MCM im. Rydygiera. — A my, dzięki naszym specjalistom, postaramy się pomóc. Mamy specjalnie przygotowane zestawy ćwiczeń, np. wysiłkowe — na rowerze stacjonarnym czy bieżni. Przygotowaliśmy też ćwiczenia oddechowe i wzmacniające, czyli poprawiające  sprawność oddechową i krążeniową. 

Rehabilitacja, w zależności od potrzeb danego pacjenta i jego stanu zdrowia,  trwa od 2 do 6 tygodni. Zmiana i poprawa kondycji pacjenta jest widoczna już po kilku dniach. Podczas pierwszej wizyty u fizjoterapeuty oceniany jest ogólny stan pacjenta. 

— Mierzę ciśnienie, tętno, saturację, liczbę oddechów i testy wysiłkowe. Oceniam, jak szybko pacjent się męczy — tłumaczy Aneta Łatkowska, fizjoterapeutka. — Podobną kontrolę przeprowadzamy w połowie całej rehabilitacji, a podczas ostatniej wizyty porównujemy wyniki końcowe z tymi początkowymi. 

Jak wyglądają takie zajęcia?

W miejskiej poradni rehabilitację pocovidową przechodzą już pierwsze cztery osoby. Jako jedna z pierwszych pacjentek z zabiegów skorzystała Barbara Kamińska. 

— Przyszłam tutaj w kiepskim stanie, ale już po pierwszych zabiegach czuję się o wiele lepiej. Nie mam już duszności ani boleści w klatce piersiowej. Zostały mi jeszcze niewielkie zawroty głowy, ale mam nadzieję, że wraz z końcem zajęć ustąpią. Sprawniej wykonuję też ćwiczenia, które na początku były dla mnie męczące, musiałam robić przerwy, a każdy oddech był trudny. Ale z każdym spotkaniem idzie nam coraz lepiej — mówi Barbara Kamińska.

Pani Barbara przeszła covid w październiku ubiegłego roku. 

— Wszystko zaczęło się bólem głowy. Na początku myślałam, że to efekt zmiany klimatu, bo dolegliwości złapały mnie nad morzem, w sanatorium. Ale powrót do Łodzi niczego nie zmienił, nadal czułam się źle. Później zaczęłam tracić smak. Najbardziej bolały mnie mięśnie, a  w nocy odczuwałam strach, wręcz taką panikę. Na szczęście pobyt w szpitalu nie był konieczny, ale nie przeszłam choroby łagodnie. Nadal jestem pod opieką neurologa ze względu na bóle głowy. Mam też zmiany w płucach i duszności. Moje dolegliwości sercowe, które miałam wcześniej, mogły spotęgować złe samopoczucie. Dziś jestem jednak dobrej myśli. W połowie zabiegów czuję się coraz lepiej — podkreśla pani Barbara.

Gdzie można się zapisać?

Na pacjenta, który zdecyduje się na rehabilitację pocovidową, czeka od 2 do 6 tygodni zabiegów, 3 razy w tygodniu. Żeby zapisać się na zabiegi, należy kontaktować się z rejestracją poradni MCM Rydygiera.

Przychodnia „Śródmieście” ul. Próchnika 11; tel. 42 630 72 25, tel. 42 630 95 01

Więcej informacji na stronie internetowej >>>KLIKNIJ<<<

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ