W centrum miasta szczególnie narażone na uszkodzenia są kamionkowe kanały przebiegające pod torami tramwajowymi. W rejonie Nowomiejskiej dodatkowo występuje bardzo wysoki poziom wód gruntowych (dolina rzeki Łódki). W rezultacie wody przedostawały się do wnętrza kanału, powodując liczne wapienne nacieki, co doprowadziło do konieczności uszczelnienia ścian kolektora.
Nowoczesna metoda renowacji
Konstrukcję blisko 400-metrowego kanału uszczelniono i wzmocniono rurą z włókna szklanego. Ta metoda renowacji nie wymaga rozkopywania ulic, używania ciężkiego sprzętu i odcinania mieszkańcom odpływu ścieków z mieszkań do kanalizacji. Naprawa odbywa się w kilku etapach. Do kanału pracownicy wprowadzają elastyczny rękaw. Następnie nadmuchuje się go jak balon — sprężonym powietrzem. Potem przez rękaw przeciąga się lampy ultrafioletowe, których światło utwardza ściany rękawa. Na koniec, pod ziemię trafia zdalnie sterowany robot, który wywierca w rękawie otwory w miejscach, gdzie są przyłącza kanalizacyjne z budynków. Trwałość rękawów szacowana jest na około 50 lat.
W tym roku pracownicy Sieci Kanalizacyjnej ZWIK będą naprawiali kanały pod ulicami: Wschodnią, Lodową, Podmiejską, Milionową, Kilińskiego, przy Bałuckim Rynku oraz placach Zwycięstwa i Dąbrowskiego.