Na rynku Starego Miasta od października 2021 r. pracują naukowcy. Archeolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego szukają najstarszych śladów historii naszego miasta. Znaleźli już pozostałości po XIX-wiecznej studni, plomby tekstylne, czyli pozostałość z czasów, kiedy na rynku funkcjonował handel. Są też monety z okresu międzywojennego i ceramika, której pochodzenie może być dawniejsze niż XVIII w.
Do archeologów dołączą zaraz pracownicy firmy, która przebuduje Stary Rynek. To jedna z prawie 120 inwestycji w programie rewitalizacji. W tym rejonie program obejmuje jeszcze m.in. rewaloryzację parku Staromiejskiego, remont ul. Północnej, Ogrodowej, Wolborskiej i Podrzecznej oraz przebudowę placu Wolności.
Jak zmieni się Stary Rynek?
Wymieniona zostanie cała nawierzchnia i zlikwidowane stopnie. W centralnej części rynku, w poziomie posadzki pojawią się fontanny. Po wschodniej i zachodniej stronie zaaranżowane zostaną zadaszone miejsca do handlu, a w pobliżu parku przewidziane jest miejsce na pawilon handlowy.
Od strony ul. Nowomiejskiej dosadzone zostaną drzewa. Nie zabraknie także małej architektury. Będzie tu można odpocząć na jednej z kilkunastu ławek albo na drewnianych siedziskach zamontowanych na skrajach kwater otaczających drzewa.
Stary Rynek po generalnym remoncie zobaczymy pod koniec 2023 roku.