Rocznica premiery filmu Juliusza Machulskiego „Vabank". O łódzkich wątkach

1 marca 1982 r. miał premierę „Vabank” – znana komedia kryminalna w stylu retro w reż. Juliusza Machulskiego, będąca jego debiutem fabularnym.

Premiera filmu Vabank
Mural przedstawiający Henryka Kwinto, bohatera filmu „Vabank”, w podwórzu kamienicy przy ul. Piramowicza 6

Główny bohater to grany przez Jana Machulskiego kasiarz Henryk Kwinto, który po wyjściu z więzienia organizuje skok na bank nieuczciwego wspólnika, Gustawa Kramera, odpowiedzialnego także za śmierć jego przyjaciela. Film odniósł sukces komercyjny, zdobywając nagrody festiwalowe. 

Łódzkich akcentów w tym znanym obrazie jest sporo. Wiele zdjęć było kręconych w łódzkich plenerach i zabytkowych obiektach, a odtwórca głównej roli to urodzony w naszym mieście Jan Machulski, Honorowy Obywatel Miasta Łodzi – aktor, reżyser, profesor PWSTTviF w Łodzi i wieloletni dziekan wydziału aktorskiego tej uczelni, inicjator Festiwalu Szkół Teatralnych, pomysłodawca Alei Gwiazd w Łodzi. Mąż aktorki Haliny Machulskiej i ojciec reż. Juliusza Machulskiego, który ma w dorobku wiele kasowych produkcji, takich jak „Seksmisja”, „Kingsajz”, „Deja vu”, „Kiler”, Vinci” czy „Ile waży koń trojański?”. Jan Machulski zmarł 20 listopada 2008 r. na zawał serca w wieku 80 lat. 

Przypominamy datę premiery kultowej komedii „Vabank”, by wspomnieć również innych aktorów z obsady, którzy odeszli w ostatnich latach: Moks – łodzianin Jacek Chmielnik (zm. w 2007 r.), Duńczyk – Wiktor Pyrkosz (zm. w 2017 r.), Nuta – Krzysztof Kiersznowski (zm. w 2021 r.) czy niezapomniany Kramer – Leonard Pietraszak (zm. w 2023 r.). W 1985 r. ukazał się równie udany sequel filmu – „Vabank II, czyli riposta”.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ