Rzeka Łódka odkrywa swoje sekrety! Zaskakujące fakty o kapryśnej strudze płynącej przez Łódź

W granicach miasta rzeka Łódka płynie przez 15,6 km, z czego ponad 5 km pod ziemią. Swoje źródła miała na Sikawie – wypływała spod stokowskich wzniesień. Masowe wycinanie lasów doprowadziło do zaniku źródeł. Jakie były jej dalsze losy?

Odkrywamy sekrety rzeki Łódki
Rzeka Łódka odkrywa swoje sekrety!
12 фотоs
Odkrywamy sekrety rzeki Łódki
Odkrywamy sekrety rzeki Łódki
Odkrywamy sekrety rzeki Łódki
Odkrywamy sekrety rzeki Łódki
Odkrywamy sekrety rzeki Łódki
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (12)

Zasilana jest deszczówką oraz wodami drenażowymi, które przesączają się przez grunt w parkach Staromiejskim i Helenów do podziemnego kanału. Podobne zjawisko ma miejsce w innych parkach: Źródliska, Nad Jasieniem, Reymonta czy Poniatowskiego, gdzie wody gruntowe zasilają podziemne kanały rzeczek: Lamus, Jasień czy Karolewki.

Średniowieczna Łódź

Łódka była niewielką i płytką, choć kapryśną strugą. Często wylewała w czasie wiosennych roztopów. Płynęła przez Stare Miasto w głębokiej dolinie. Do dziś można ją zobaczyć w parkach Helenowskim i Staromiejskim. Stromo po stokach pradoliny Łódki opadają ulice: Źródłowa, Franciszkańska, Kilińskiego, Solna, Wschodnia i Nowomiejska. Wchodząc pod ziemię pod parkiem Staromiejskim przenosimy się w czasie do początków miasta. Dno kanału jest pewnie na poziomie historycznych warstw z okresu średniowiecznej Łodzi. Kanał przebiega w miejscu, w którym znajdował się staw. Pod ziemią dotrzemy też do miejsca, w którym znajdowała się grobla na stawie i młyn, zamieniony z czasem w pierwszą w mieście maszynę włókienniczą. Pod koniec XIX wieku staw zasypano, a rzekę zamieniono w wysypisko śmieci i kanał ściekowy. Był on źródłem licznych epidemii, dlatego też zdecydowano o ukryciu Łódki w podziemnym kanale.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ