Rzeki Augustówka i Olechówka będą chronione! Powstaną plany miejscowe dla ich dolin

Doliny łódzkich rzek Augustówki i Olechówki będą chronione planami miejscowymi. Rada Miejska w Łodzi wyraziła zgodę na ich przygotowanie. 

Plany miejscowe dla rzek Olechówki i Augustówki
Plany miejscowe dla rzek Olechówki i Augustówki
6 фотоs
Plany miejscowe dla rzek Olechówki i Augustówki
Rzeka Olechówka w Łodzi
Rzeka Olechówka w Łodzi
Rzeka Augustówka w Łodzi
Rzeka Augustówka w Łodzi
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (6)

To kolejne już w Łodzi plany chroniące tereny zieleni i doliny rzek, których przez miasto przepływa w sumie ponad 20. W XIX w. to właśnie dostęp do wody zdecydował o ulokowaniu w Łodzi osad przemysłowych. Dzisiaj rzeki trzeba chronić przed nadmierną zabudową i odzyskiwać je dla mieszkańców.

W środę, 21 lutego radni zdecydowali, że planami miejscowymi chronione będą Augustówka i kolejny odcinek Olechówki. Pierwsza jest dopływem drugiej i wypływa w okolicach ul. Zakładowej. Nad Olechówką znajdują się popularne miejsca rekreacji: park na Młynku z wypożyczalnią sprzętu wodnego oraz stawy Jana z kąpieliskiem i bogatą ofertą sportową.

Ochroną objęte zostaną nie tylko same rzeki, ale także tereny ich dolin. To pełne zieleni obszary, w których żyje wiele dzikich zwierząt. Mają ogromne walory przyrodnicze i potencjał rekreacyjny. Mogą tu powstawać nowe parki i tereny leśne, które niedużym wysiłkiem można wyposażyć w infrastrukturę wypoczynkową – wytyczyć alejki, zamontować ławki i stworzyć ścieżki edukacyjne.

Na marcową sesję Rady Miejskiej szykowana jest kolejna rzeka do ochrony. Miasto chce przygotować plan miejscowy dla terenów, na których znajdują się źródła Jasienia.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ