„Seksmisja”, „Kingsajz” i „Ida” na nowej wystawie w Muzeum Kinematografii

Muzeum Kinematografii powiększyło swoją wystawę stałą „Łódź filmowa”. Pierwszą część, poświęconą rozrywkom z przełomu XIX i XX w. oraz kinu do 1939 r., wzbogacono o zbiory dokumentujące okres od 1945 r. do współczesności.

fot. ŁÓDŹ.PL
Jeszcze większa „Łódź filmowa”
7 фотоs
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (7)

Ekspozycja „HollyŁódź” w pigułce obejmuje dokonania Wytwórni Filmów Fabularnych, Wytwórni Filmów Oświatowych, studia Se-Ma-For oraz łódzkiej Szkoły Filmowej. Pokazuje, że film to dzieło zbiorowe. Zwraca uwagę nie tylko na aktorów i reżyserów, ale też inne zawody filmowe: operatorów, scenografów, montażystów, kaskaderów czy pirotechników. Muzeum zgromadziło eksponaty związane z tymi profesjami (np. rekwizyt kaskaderski do scen z płonącym człowiekiem) oraz filmy, które powstały dzięki kooperacji tych twórców. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. film dokumentujący 21 najsłynniejszych filmów nakręconych w Łodzi. Wideo zmontował Jarosław Kamiński (laureat m.in. Polskiej Nagrody Filmowej za montaż „Idy” i „Zimnej wojny”). Podziwiać można też mapę łódzkich lokalizacji, które „zagrały” w najbardziej znanych polskich produkcjach.

Rekwizyty od znanych twórców filmowych

Wśród eksponatów są materiały pozyskane od twórców filmowych, np. projekty scenograficzne do „Kingsajzu” Juliusza Machulskiego czy „Podróży” Daniela Szczechury oraz projekty kostiumów do „Sanatorium pod klepsydrą”. Prezentowane są też pamiątki osobiste, jak np. kamera Arii 16 mm Witolda Sobocińskiego, scenariusz do filmu „Eroica” Andrzeja Munka z odręcznymi notatkami reżysera oraz egzemplarz powieści Władysława Reymonta „Ziemia obiecana” należący do Andrzeja Wajdy. Ciekawostką jest „Nagra” – magnetofon reporterski Stanisława Kudelskiego, czterokrotnie wyróżnionego nagrodami Amerykańskiej Akademii Filmowej, w tym dwoma Oscarami. W szufladach szafy pełniącej funkcję gabloty spoczywają m.in. fajka Aleksandra Forda, okulary Tadeusza Konwickiego, maszyna do pisania Wojciecha Jerzego Hasa, ale też biżuteria i nakrycia głowy z „Faraona” czy studencki indeks Krzysztofa Kieślowskiego.

W sali Wytwórni Filmów Fabularnych, zaprojektowanej przez Alana Starskiego, eksponowane są kostiumy z „Krzyżaków”, „Seksmisji”, „Kingsajzu”, „Akademii Pana Kleksa” i in., a także zdjęcia z planów filmowych, m.in. „Zakazanych piosenek”, „Faraona” i „Pociągu” Kawalerowicza. Podziwiać też można nagrody przyznane łódzkim twórcom filmowym oraz filmom powstałym w Łodzi, m.in. Oscara za „Idę”.

Część wystawy poświęcona jest kinom. Muzeum zebrało duży zbiór druków ulotnych – programów kinowych, biletów i karnetów do kin, plakatów filmowych, a nawet neonów z łódzkich kin. Odtworzono salę kinową, w której będą wyświetlane wywiady z twórcami filmowymi, etiudy studenckie, dokumenty WFO.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ