Skąd masz prąd? Z balkonu! Pilotażowy projekt fotowoltaiki w Łodzi

Spółdzielnia mieszkaniowa Radogoszcz Wschód może stać się pierwszą w Łodzi, która zaoferuje swoim lokatorom możliwość pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca. Taki cel przyświeca projektowi, który pilotażowo jest wdrażany w jednym ze spółdzielczych lokali – w nowo wybudowanym domu przy ul. Pstrągowej 18. Prąd mają produkować panele fotowoltaiczne zamontowane w… obudowach balkonu.

Tak będzie wyglądać balkon z panelami fotowoltaicznymi
3 фото
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (3)

– To na razie eksperyment, ale jeśli po okresie próbnym okaże się, że przynosi konkretne korzyści, będziemy chcieli zaproponować montaż takich ogniw na balkonach wszystkim naszym mieszkańcom – mówi Jacek Pawłowski, prezes SM Radogoszcz Wschód. – Pozyskana w ten sposób, darmowa i ekologiczna energia będzie wykorzystywana w gospodarstwach domowych i może znacznie zmniejszyć ilość prądu pobieranego z sieci.

Panele fotowoltaiczne jeszcze w tym roku zawisną też na szczytowej ścianie budynku siedziby SM Radogoszcz Wschód przy ul. Nastrojowej 12. Ta instalacja ma zaopatrywać w energię elektryczną całą administrację spółdzielni, ale też zasilać części wspólne bloku. Uzupełnieniem będzie bank energii, który pozwoli magazynować ją do wykorzystania w okresach niższej produktywności energetycznej (nocą lub zimą, w dni pochmurne). Podobne minifarmy słoneczne mają też szansę powstać w przyszłości na innych budynkach w zasobach SM Radogoszcz Wschód. Przeszkodą mogą być tylko możliwości techniczne, np. kosztowne wzmocnienie konstrukcji ścian.

Więcej oszczędności

Szerokie zastosowanie paneli fotowoltaicznych nie jest pierwszym pomysłem SM Radogoszcz Wschód na obniżenie coraz wyższych rachunków za energię.

– Najpierw wymieniliśmy termostaty na kaloryferach w mieszkaniach. Standardowe, z pięciostopniową podziałką do regulacji, z których tak naprawdę mało kto wie, jak korzystać, zostały zastąpione urządzeniami nowej generacji, które pozwalają nie tylko ustawić temperaturę każdego pomieszczenia osobno, ale też np. wyłączyć dopływ ciepła na noc lub na czas wietrzenia – mówi prezes Pawłowski. – Oczekiwaliśmy oszczędności rzędu 10%, tymczasem pierwsze sygnały świadczą o tym, że to zysk dochodzący do 20 czy nawet 25%.

Spółdzielnia nawiązała też współpracę z firmą Veolia, która poza dostawami energii cieplnej w ramach własnych „zielonych” programów oferuje też fundusze na realizację inwestycji na zmniejszenie zużycia energii. Dzięki tym środkom SM Radogoszcz Wschód realizuje pilotażowy projekt odzyskiwania ciepła z wentylacji. Pierwszy budynek, w którym zainstalowano pompę ciepła umożliwiającą jego rekuperację, znajduje się przy pl. Słonecznym. Ją również zasilać ma osobna instalacja fotowoltaiczna, która zostanie zamontowana jeszcze w sierpniu.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ