Skwer w Manufakturze i rondo na Retkini z nowymi nazwami. Upamiętnią artystkę i inżyniera

Rondo na Retkini nosić będzie imię znanego łódzkiego inżyniera, Zygmunta Patera, zaś skwer w Manufakturze upamiętni amerykańską rzeźbiarkę, Emilie Benes-Brzezinski.

centrum handlowe z lotu ptaka
Skwer w Manufakturze ma nosić nazwę Art Park Emilie Benes-Brzezinski

Zygmunt Pater to urodzony w 1939 r. zasłużony łodzianin, inżynier, wieloletni prezes firmy „Mosty-Łódź”. Całe swoje zawodowe życie związał z drogami. Po ukończeniu studiów na Politechnice Warszawskiej praktykował w oddziale drogowym PKP, a następnie w Płockim Przedsiębiorstwie Robót Mostowych, gdzie rozpoczął karierę mostowca. Pod koniec lat 60. wyjechał na kontrakt do Iraku, gdzie realizował budowę mostu sprężonego przez rzekę Tygrys w Tikricie.

Po powrocie do Polski został  kierownikiem, a następnie dyrektorem łódzkiego oddziału Płockiego Przedsiębiorstwa Robót Mostowych, z którego w 1992 r.  zawiązano spółkę akcyjną, Przedsiębiorstwo Robót Mostowych Mosty - Łódź SA. Zygmunt Pater cieszył się ogromnym szacunkiem i uznaniem w środowisku drogowo-mostowym. Polski Kongres Drogowy uhonorował go w 2015 r. tytułem „Zasłużony dla Sprawy Drogowej”. Rondo jego imienia znajduje się na skrzyżowaniu u zbiegu Waltera-Janke z Pienistą, gdzie w sąsiedztwie siedzibę ma firma Mosty-Łódź.

Manufaktura w hołdzie Emilie Benes-Brzezinski

Art Park Emilie Benes-Brzezinski, taką nazwę będzie nosił skwer mieszczący się w Manufakturze przy centrum handlowym od strony ul. Drewnowskiej. Z propozycją o nadanie tego imienia wystąpiła dyrekcja Manufaktury. Emilie Benes-Brzezinski była amerykańską rzeźbiarką, żoną Zbigniewa Brzezińskiego. Urodzona w 1932 r. w Genewie podczas II wojny światowej przeniosła się z rodziną do Ameryki. Jej rzeźby stanowią część zbiorów Ground For Sculpture w New Jersey oraz znajdują się w wielu kolekcjach na całym świecie, również w Polsce. W 2011 r. Mirosław Borek i Krzysztof Kamyszew wyreżyserowali film o jej twórczości, zatytułowany "Family Trees. Emilie Brzezinski". Arystyka zmarła w zeszłym roku w Jupiter w Stanach Zjednoczonych.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ