Sokołówka – najszczęśliwsza z rzek w Łodzi. Trochę historii, inwestycje i ciekawe miejscówki

Śmiało można powiedzieć, że Sokołówka to najszczęśliwsza z rzek w Łodzi. Zbudowano na niej liczne zbiorniki, które zatrzymują wodę w mieście i chłodzą powietrze w letnie upalne dni. Od lat trwa jej renaturyzacja.

Rzeka Sokołówka w parku Julianowskim w Łodzi
6 фотоs
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (6)

Zahamowano nielegalne zrzuty ścieków oraz zbudowano podczyszczalnie spływającej z ulic deszczówki i wód z topniejącego śniegu. Powstały tu nawet dwa zbiorniki przeciwpowodziowe, a utworzony w dolinie rzeczki park jest chętnie odwiedzany przez łodzian.

Młyny na Sokołówce

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że na Sokołówce i jej dopływie Brzozie było aż pięć młynów. Młyn Pabianka (zwany też Fabianka, radogoski) znajdował się w miejscu obecnego stawu „Żabieniec”, a pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1616 r. Na Sokołówce pracowały jeszcze młyny zwane: Kalski (Borowiec), „Pod Sokołowem” i Sokołowski. Na Brzozie – wyposażony w jedno koło wodne młyn zwany Kobiałki, Korzeczniczek albo Żabiak.

Stawy Wasiaka

Przed II wojną światową stawy Wasiaka przy ul. Morelowej były miejscem odpoczynku mieszkańców Radogoszcza i Bałut  – na jednym z nich znajdowała się przystań, gdzie wynajmowano łódki, a w stawie hodowano karpie. Nad drugim – piaszczysta plaża i kąpielisko. Zimą ze stawów korzystali łyżwiarze. Z czasem stawy Wasiaka zarosły i wyschły, a w ich miejscu powstał suchy zbiornik przeciwpowodziowy z niewielkim oczkiem wodnym. Wokół ułożono nowe chodniki i ustawiono ławki. Zbudowano też siłownię plenerową, plac zabaw i boisko.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ