Stefan Rogowicz urodził się 23 marca 1891 roku w Warszawie, jednak na miejsce życia i pracy wybrał swoją ukochaną Łódź. Był architektem krajobrazu, ogrodnikiem i naukowcem. W październiku 1929 roku objął stanowisko naczelnika Wydziału Plantacji Zarządu Miejskiego w Łodzi.
Park na Zdrowiu, parki: Sienkiewicza, 3 maja, Źródliska, Staszica czy , Poniatowskiego – istnienie i wygląd tych zielonych wizytówek miasta zawdzięczamy właśnie Rogowiczowi. Za jego kadencji liczba drzew na ulicach Łodzi wzrosła z kilkunastu do niemal czterdziestu tysięcy, co na tamte czasy było działaniem wręcz rewolucyjnym. W czasie swojej pracy w Łodzi dokonał modernizacji i zazielenienia wielu zabytkowych parków, m.in. Źródliska, parku Sienkiewicza, Staszica i 3 Maja oraz założył kilka nowych zieleńców, w tym np. park ZUS w rejonie ul. Sanockiej i Bednarskiej. Dziełem jego życia i wyjątkowym prezentem dla pokoleń łodzian zdecydowanie jest jednak park na Zdrowiu, czyli park im. J. Piłsudskiego. Za jego projekt, łódzki planista, otrzymał prestiżową wówczas nagrodę na Krajowej Wystawie Ogrodniczej w Poznaniu w 1928 roku.
- ZOBACZ TAKŻE: Park leśny Podchorążych w Łodzi będzie większy! Zyska ponad 1,5 hektara!
Park na Zdrowiu to największy park w Łodzi i jeden z największych w Europie. Jego powierzchnia to ponad 170 ha. W latach 30-tych XX wieku po wschodniej stronie parku założono pierwsze w Łodzi ogródki działkowe. Obecnie kompleks leśno-rekreacyjny na Zdrowiu, to jedno z ulubionych miejsc łodzian. Przyciąga spokój, czyste powietrze, ale także rozmaita roślinność – typowo polskie gatunki, ale także te bardziej egzotyczne jak tulipanowce czy platany klonolistne. W parku znajduje się też niemal 20 pomników przyrody. Za rządów Rogowicza szkółki ogrodnicze przeżywały rozkwit i rozwój: rozmnażano drzewa i krzewy, by obsadzać nimi łódzkie ulice, skwery i parki, a zieleń troskliwie pielęgnowano. Wiele z tych roślin cieszy oczy łodzian do dzisiaj.
Stefan Rogowicz zmarł 23 grudnia 1946 roku w Łodzi. Został pochowany w części katolickiej Starego Cmentarza w Łodzi przy ul. Ogrodowej, a na jego nagrobku widnieje inskrypcja „twórca parków Łodzi”. W parku im. J. Piłsudskiego znajduje się kamień z tablicą, który upamiętnia wybitnego projektanta zieleni, a na łódzkim Olechowie jest ulica S. Rogowicza – jak można się domyślać, położona wśród zieleni.