Ta zmiana zapiera dech! Kantor Poznańskiego w Łodzi po spektakularnej metamorfozie [ZDJĘCIA]

Po trwającym trzy lata remoncie do użytku wraca dawny kantor fabryki rodziny Poznańskich, zabytek z historią sięgającą końca XIX wieku, przekształcony w na wskroś nowoczesny kameralny biurowiec.

Łódź Kantor Poznańskiego Ogrodowa
Kantor rodziny Poznańskich przeszedł spektakularną metamorfozę
32 фотоs
Łódź Kantor Poznańskiego Ogrodowa
Łódź Kantor Poznańskiego Ogrodowa
Łódź Kantor Poznańskiego Ogrodowa
Łódź Kantor Poznańskiego Ogrodowa
Łódź Kantor Poznańskiego Ogrodowa
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (32)

Z zewnątrz gmach między Muzeum Miasta Łodzi a hotelem Vienna House Andel`s Łódź (przy wejściu do Manufaktury od strony ul. Ogrodowej) zmienił się może niewiele, bo elewacje odnowiono już wcześniej. Najważniejsze zmiany zaszły jednak w środku, gdzie dzięki nakładom sporych środków (inwestor nie ujawnia kosztów) i ścisłej współpracy ze służbami konserwatorskimi powstały klimatyczne biura tchnące przeszłością.

– Chcieliśmy, żeby obiekt spełniał wszelkie oczekiwania na miarę XXI wieku, przy jednoczesnym zachowaniu historycznego charakteru. To wymagało przemyślanych zabiegów, np. ukrycia współczesnych instalacji technicznych, by nie raziły w oczy w zabytkowych wnętrzach – mówi Karolina Tobiańska ze spółki Max Welt, która dokonała metamorfozy kantoru.

Ściany tchnące przeszłością

W budynku przywrócono historyczny podział pomieszczeń. Zbudowano windę, której tam nigdy nie było. W recepcji kantoru jej szyb obudowano postarzanymi lustrami, dzięki czemu optycznie ginie w odbiciach odrestaurowanego wnętrza. Nie idąc na ustępstwa wobec funkcjonalności, w budynku zachowano wiele śladów przeszłości. Odkryto ich zresztą zaskakująco wiele, jak na obiekt biurowy, m.in. polichromie sufitowe i ścienne, sztukaterie pokryte mazerunkami, marmoryzacje, oryginalną stolarkę boazeryjną czy zabytkowe schody z drewna i lastryko z kutymi balustradami. Okna wprawdzie trzeba było wymienić (nowe wykonano na wzór historycznych), ale po niezbędnych renowacjach udało się zachować większość starych wewnętrznych drzwi. Na niektórych do tej pory widać dawne mazerunki.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ