Tak może wyglądać plac Dąbrowskiego: mnóstwo zieleni i nowe pawilony! [WIZUALIZACJE]

Miasto wybrało pracownie architektoniczne, które przygotują projekt przebudowy placu przed Teatrem Wielkim. Koncepcja ma powstać we współpracy z mieszkańcami. Prace budowlane wystartują w 2023 r.

wiz. mamArchitekci i A2P2
I wersja projektu przebudowy placu Dąbrowskiego
7 фотоs
wiz. mamArchitekci i A2P2
wiz. mamArchitekci i A2P2
wiz. mamArchitekci i A2P2
wiz. mamArchitekci i A2P2
wiz. mamArchitekci i A2P2
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (7)

>>> kliknij w wizualizację, aby zobaczyć ich więcej

Przebudowa pl. Dąbrowskiego, przeprowadzona w 2009 r., to jedna z najbardziej nietrafionych inwestycji w Łodzi. Sprzed Teatru Wielkiego usunięto drzewa i zbudowano toporną fontannę nijak mającą się do tej, którą pokazano w projekcie. Czas to zmienić! Miasto w drodze konkursu wybrało właśnie pracownie, które mają nadać placowi nowy kształt. – Najlepszą koncepcję przygotowało konsorcjum firm mamArchitekci i A2P2. To dobrze przemyślana propozycja obejmująca każdy aspekt użytkowania placu – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu.

Plac Dąbrowskiego na nowo

Architekci zaproponowali wprowadzenie na placu dużej ilości zieleni, w tym kilku rzędów drzew. Chcą także zmienić kształt fontanny – częściowo przebudować istniejącą albo zmienić ją całkowicie tak, aby stała się sadzawką. 

W ich koncepcji kioski kwiaciarek zostają przeniesione do nowych pawilonów, które powstaną na samej płycie, a przejście dla pieszych połączy bezpośrednio centralną część placu z ul. Knychalskiego. Parkowanie zostanie uporządkowane, ruch uspokojony, a w środkowej części placu wciąż będzie przestrzeń dla grupy, która dzisiaj silnie kojarzy się z tym miejscem, czyli rolkarzy i deskorolkowców. 

– Nasza propozycja to szkic, który pokazuje kierunek, którym chcemy podążać. Ta koncepcja to zaproszenie do dyskusji i wstęp do rozmów. Nie przesądzamy tutaj jakichkolwiek rozwiązań. To będzie projekt społeczny, który powstanie we współpracy zarówno z mieszkańcami, jak i fachowcami z branży – mówi Łukasz Pancewicz z A2P2.

Zdecydują łodzianie

Pomysł na zaangażowanie łodzian w przygotowanie projektu był jednym z kryteriów ocenianych przy wyborze zwycięskiej oferty w konkursie. – Na spotkania planujemy zaprosić mieszkańców już po wakacjach. Do końca roku będziemy mieć projekt przebudowy placu, a w przyszłym roku zabierzemy się za samą inwestycję. Prace budowlane potrwają kilkanaście miesięcy – zapowiada Riemer.

Pracownie mamArchitekci i A2P2, które wygrały konkurs na projekt pl. Dąbrowskiego, mają już doświadczenie w zielonych inwestycjach w Łodzi. Obie pracownie w ramach programu rewitalizacji były odpowiedzialne za przygotowanie projektu przebudowy pl. Wolności z dużym udziałem zieleni w jego południowej części. Z kolei A2P2, wspólnie ze Społecznie Zaangażowanymi, przygotowali dla Starego Polesia modelowe rozwiązania do projektowania zielonych ulic. Razem z mieszkańcami wypracowali koncepcje przebudowy odcinków ul. Próchnika i ul. Lipowej oraz ul. 28. Pułku Strzelców Kaniowskich.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ