Tak zmienia się Drewnowska - ulica z potencjałem obok Manufaktury [ZDJĘCIA]

Otoczenie Manufaktury mocno się zmienia. Okolice ul. Drewnowskiej upatrzyli sobie inwestorzy, którzy chętnie budują tam nowe mieszkania. Jak się zmienia jedna z najstarszych łódzkich ulic?

Osiedle przy ul. Drewnowskiej 43 to aż 18 budynków
11 фотоs
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (11)

17 maja 2006 r. otwarto centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe Manufaktura leżące między ulicami Zachodnią, Ogrodową, Drewnowską i Jana Karskiego, na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego. Ta zrealizowana z rozmachem inwestycja, która z czasem stała się wręcz wizytówką miasta, była też impulsem do zmian zachodzących w ostatnich latach wzdłuż ulicy Drewnowskiej.

Się buduje (z rozmachem)

Najbliższe otoczenie Manufaktury szybko zyskało zainteresowanie inwestorów, a najlepszym na to dowodem jest osiedle, które wyrosło przy ul. Drewnowskiej 43. Na dużej działce po zlikwidowanych Łódzkich Zakładach Farmaceutycznych „Polfa” (tereny przedwojennej fabryki tekstylnej Stüldtów) ciągnącej się aż po ul. Lutomierską, firma deweloperska Atal wzniosła aż 18 budynków, w których dominują mieszkania (łącznie 726), ale nie brak też biur. Inwestycję rozłożono na cztery etapy, obecnie dobiega już końca realizacja ostatniego z  nich – zabudowy pierzei ul. Lutomierskiej. „Apartamenty Drewnowska 43”, bo taką nazwę nosi inwestycja, jest już w znacznej części zamieszkana. Nowych gospodarzy mają też lokale użytkowe.

Równocześnie niemal powstawały mniejsze inwestycje, jak np. pięciokondygnacyjny budynek mieszkalny z lokalami użytkowymi na parterze, który wyrósł przy zbiegu ul. Drewnowskiej z ul. Piwną. W tę ostatnią też warto zajrzeć, bowiem w ostatnich latach między starymi kamienicami wybudowano kilka nowych budynków mieszkalnych i usługowych. Nieśmiało ożywa też ul. Żytnia. 

Dużą ciekawość budzi natomiast przyszłość terenu po dawnym szpitalu im. św. Józefa, założonym przez rodzinę Poznańskich tuż przed I wojną światową, przekształcony później w Wojewódzkie Centrum Ortopedii i Rehabilitacji Narządu Ruchu im. Radlińskiego (ul. Drewnowska 75) i ostatecznie zlikwidowany w 2014 r. Nieruchomość należąca do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi była już dwa razy wystawiana na sprzedaż, ale nie było na nią chętnych. Jak informuje kancelaria marszałka, budynek przy ul. Drewnowskiej 75 nadal pozostaje w dyspozycji województwa  i „na bieżąco omawianych jest kilka wariantów jak najlepszego wykorzystania potencjału tego miejsca".

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ