Od ośmiu dekad Teatr Pinokio w Łodzi jest ważną częścią kulturalnego krajobrazu miasta, wychowując kolejne pokolenia widzów i wprowadzając najmłodszych w świat teatralnych emocji. Na przestrzeni lat z Pinokiem współpracowali tak wybitni twórcy, jak chociażby – niekojarzeni dziś z teatrem familijnym – Krzysztof Penderecki (kompozytor muzyki do siedmiu spektakli) oraz Jerzy Nowosielski (stworzył scenografię, plakaty i projekty lalek do dwóch tytułów) czy Marta Frej (autorka plakatów). 80 lat Pinokia to 275 premier, które obejrzało 8,5 miliona widzów. W tym czasie teatr zmieniał siedziby, zmieniała się też jego nazwa.
Jako zespół mamy w pamięci proces przemian, który doprowadził nas do punktu, w jakim znajdujemy się obecnie. Od Teatru Kukiełek, przez Państwowy Teatr Lalek Pinokio, aż po obecny Teatr Pinokio w Łodzi. Rok jubileuszowy to nie tylko okazja do podsumowań dorobku zespołu teatru, ale też do wprowadzenia nowych propozycji, dzięki którym siedziba teatru będzie tętnić życiem każdego dnia – podkreśla Gabriel Gietzky, dyrektor Teatru Pinokio w Łodzi.
Premiery, festiwal, współprace
Z okazji jubileuszu pracownicy teatru opracowują dwa wydawnictwa: płytę z piosenkami ze spektakli oraz publikację książkową, która w artystyczny sposób opowie o teatrze, jako miejscu wspierającym budowanie relacji. Planowane są też koncerty – między innymi z okazji Dnia Dziecka – oraz bliska współpraca z sąsiadami z Pan Tu Nie Stał. Nowością w ofercie teatru będą popołudniowe czwartkowe spektakle skierowane do widzów indywidualnych oraz przedstawienia prezentowane w okresie wakacyjnym. Każdego miesiąca przynajmniej jeden ze spektakli przedstawiony będzie z audiodeskrypcją i w tłumaczeniu na polski język migowy.
- ZOBACZ TAKŻE: Teatr Pinokio w Łodzi przed wielką premierą spektaklu „Piaskowy Wilk"
Jubileuszowy program to również premiery. Pierwsza z nich – „Piaskowy Wilk” – zagości na scenie przy Sienkiewicza już 25 stycznia. W marcu widzowie zobaczą „Bolka i Lolka”, a w maju „Moje Maleństwo”. Kulminację obchodów zaplanowano na jesień. Premierze spektaklu „Peer Gynt” w reżyserii Gabriela Gietzky’ego towarzyszyć będzie uroczyste spotkanie twórców związanych z teatrem i przyjaciół instytucji. W październiku odbędzie się pierwsza pełnowymiarowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych dla Dzieci i Młodzieży S·PLOT. Jego program zostanie ogłoszony wiosną, ale organizatorzy już teraz zachęcają do zarezerwowania sobie czasu między 6 a 12 października.