Noc Muzeów Łódź 2023
W otwartych podczas Nocy Muzeów instytucjach kultury, muzeach i innych miejscach, które zgłosiły się do tegorocznej edycji, zjawiło się ponad 52 tysiące zwiedzających! Tradycyjnie najwięcej osób odwiedziło Muzeum Miasta Łodzi. Stali bywalcy wystaw pałacowych zawsze liczą na nietypowe miejsca, które zostaną pokazane podczas imprezy. Tym razem wielkim powodzeniem cieszyła się powstająca właśnie kapsuła czasu, która zostanie zakopana na 50 lat w lipcowy weekend związany z obchodami 600-lecia miasta.
Tłumy trafiły także do Muzeum Włókiennictwa, Tradycji Niepodległościowych, do miejskich galerii i Muzeum Kinematografii. Oblegane były nawet tak nieoczywiste miejsca jak Sąd Okręgowy, który przygotował inscenizację procesu z lat 30-tych. Przypomniana została sprawa zabójstwa dwunastoletniej Zosi przez jej matkę Marię Zajdel, która była jedną z najgłośniejszym w międzywojennej Łodzi. Plac Dąbrowskiego ponownie wypełniły tłumy publiczności, podobnie jak na oryginalnym procesie.
Kilka tysięcy osób odwiedziło ASP i w Galerię ASP przy Piotrkowskiej 68. Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty biżuterii, targi studenckie i wykłady o SI. Był to, zdaniem pracowników ASP, największy sukces frekwencyjny uczelni na imprezie otwartej towarzyszącej normalniej działalności akademii.
Noc Muzeów Łodź 2023 okazała się wielkim sukcesem turboweekendu. Według wstępnych szacunków ok. 40 procent gości byli to przyjezdni spoza Łodzi.