"Ulice Słów" - wizualna interpretacja fragmentów literackich

„Ulice Słów” to projekt artystyczny w przestrzeni publicznej Łodzi, który funkcjonuje na styku sztuki miejskiej oraz literatury. Polega on na umieszczeniu w przestrzeni miasta wybranych fragmentów tekstów literackich w postaci obiektów artystycznych – murali, rzeźb, płaskorzeźb, instalacji artystycznych, neonów itp. Organizatorem przedsięwzięcia jest Łódzkie Centrum Wydarzeń.

4 фото
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (4)

Projekt „Ulice Słów” ma na celu tworzenie w przestrzeni miejskiej wizualnych interpretacji różnych fragmentów literackich. Nie chodzi o szablonowe umieszczenie w mieście sentencji z książek. Tu artyści mają za zadanie stworzyć projekty plastyczne, których forma będzie jak najciekawiej, i jak najcelniej korespondować z treścią. Największą wartością projektu jest próba holistycznego dopasowania treści danego tekstu do sposobu jego prezentacji, tzn. relacja treści z takimi aspektami jak np. tło historyczne, kontekst architektoniczny, materiał wybrany do jej przedstawienia, skala, format, kolor, struktura danej pracy itp. Poszczególne realizacje mogą mieć charakter efemeryczny lub funkcjonować na stałe. Biorąc pod uwagę mnogość możliwości oraz rozległy arsenał rozwiązań techniczno-konstrukcyjnych, spójność dopasowania treści do formy, wydaje się być bardzo szerokim
i niezwykle ciekawym obszarem do eksploracji artystycznej – tłumaczy Michał Bieżyński, pomysłodawca oraz kurator projektu z ramienia Łódzkiego Centrum Wydarzeń.  

WYBÓR FRAGMENTÓW LITERACKICH

Do projektu został zaproszony Pan Mariusz Szczygieł – reporter, pisarz, Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Jego książka „Gottland” zdobyła Europejską Nagrodę Książkową (2009), oraz francuską Prix Amphi (2008). Jest laureatem podwójnej Nagrody Literackiej NIKE (2019) w głosowaniu jury i czytelników za „Nie ma” oraz NIKE 25-lecia.

W projekcie „Ulice Słów” Mariusz Szczygieł, odpowiedzialny jest za warstwę literacką, czyli wybór określonych fragmentów. Wyselekcjonował on fragmenty tekstów polskich pisarzy (m.in. Hanna Krall, Krzysztof Varga, Krystyna Miłobędzka…), z których do tej pory zostały zrealizowane już dwa obiekty.
Wyszukując odpowiednie cytaty do tego projektu, chciałem aby przechodnie i mieszkańcy Łodzi mieli kontakt z ambitną literaturą. Dziś nawet ci, którzy czytają, zaspokajają się głównie literaturą gatunkową: kryminałami, romansami, biografiami celebrytów, czy mało literackim reportażem. Taka literatura ma to do siebie, że jest przewidywalna, schematyczna i – niestety – pełna utartych związków frazeologicznych. Dlatego zależało mi na cytatach, które dają do myślenia, są nieoczywiste, zaskakujące - czyli te uliczne dzieła będą dla czytających jakimś myślowym wyzwaniem. Cytat z powieści Olgi Tokarczuk z powodzeniem mógłby znaleźć się w tomiku Krystyny Miłobędzkiej i być potraktowany jako jednowersowa poezja. Chodziło mi o wiercącą myśl, z którą przypadkowy czytelnik lub czytelniczka będą przemierzać ulice. Co do treści tych cytatów i ich ładunku filozoficznego, kierowałem się moim własnym stanem, a więc poczuciem przemijania oraz szukaniem odpowiedzi: co to jest życie, jaki ma sens i dlaczego musi być absurdem? Intuicja podpowiada mi, że jeśli w codziennej bieganinie spotkamy wyznanie pisarki czy pisarza, które wyrazi nasze obawy, lęki i wątpliwości, może być to dla nas bardzo pożyteczne - mówi Mariusz Szczygieł, kurator literacki projektu.

DOTYCHCZAS ZREALIZOWANE PROJEKTY

Do tej pory zostały zrealizowane dwa projekty. Pierwszym jest mural pt. „Sobie”, który można oglądać na bocznej ścianie budynku przy ulicy Ogrodowej 4 w Łodzi. Pionowy mural o wymiarach 22m x 12m interpretuje fragment tekstu autorstwa naszej Noblistki - Pani Olgi Tokarczuk:  „..., i jedyne, co mogę o sobie powiedzieć, to że przydarzam się sobie". Kompozycja graficzna składa się z 6 wersów. Każdy wers złożony jest z 5 znaków – czterech kwadratów i jednego prostokąta. Te znaki, to litery, które tworzą słowo „SOBIE”. Na górze oraz na dole kompozycji graficznej widnieje słowo „SOBIE”, zaś cały mural przedstawia różne przesunięcia liter w tym słowie.  Sam fragment tekstu pochodzi z książki pt. „Dom dzienny, dom nocny” wydanej w 1998 roku. Autorem projektu muralu jest Paweł Ryżko – jeden z najlepszych polskich grafików, absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
 

Drugim projektem zrealizowanym w ramach „Ulicy Słów” jest neon pt. „Każdy chce jakoś nie żyć”, który można oglądać na bocznej ścianie budynku przy ulicy 6 sierpnia 21/23 w Łodzi. Pionowy neon o wymiarach 10m x 4m interpretuje fragment tekstu autorstwa jednej z najbardziej znanych polskich pisarek – Doroty Masłowskiej: „Każdy chce jakoś nie żyć ". Graficznie, zdanie to zostało przedstawione w „odbiciu lustrzanym”, wizualnie tworząc kształt klepsydry. Neon świeci białym, ciepłym światłem, a wzorem dawnych neonów, szklane rurki zostały umieszczone w aluminiowych modułach, tak aby napis był również w pełni czytelny w ciągu dnia. Sam fragment tekstu pochodzi z dramatu pt. „Między nami dobrze jest” opublikowanego w 2008 roku. Autorem projektu neonu jest Supergut Studio – kolektyw architektów z Katowic.


Trzecia realizacja w ramach projektu „Ulice Słów” już wkrótce w przestrzeni miejskiej w Łodzi .

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ