Zapotrzebowanie na krew w Łódzkiem jest bardzo duże. Tymczasem zapasy w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi się kurczą.
Bywają dni, kiedy wydajemy szpitalom 200 jednostek. To duże pobory, głównie dla dwóch szpitali Kopernika i Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki — mówi w rozmowie z Polską Agencją Prasową Dagmara Kaźmierska z RCKiK w Łodzi.
Aktualny stan zapasów można sprawdzić na stronach Centrum. I nie wygląda to różowo. W czwartek, 1 sierpnia w magazynie najbardziej brakowało grupy A Rh-, której stan był alarmowo niski. Nie lepiej jest z grupami 0. Stan zapasów krwi 0 Rh- był bardzo niski, a 0 Rh+ niski. Tymczasem to właśnie krew z grupy 0 jest najbardziej potrzebna, bo jest uniwersalna. Tak niskie zapasy w RCKiK w Łodzi spowodowane są okresem wakacyjnym. Nie dość, że to właśnie latem zapotrzebowanie na krew rośnie, to jeszcze zaczyna brakować honorowych dawców. Przez okres urlopowy wielu z nich nie zgłasza się do regionalnych centrów. Stąd powtarzające się co roku apele o oddawanie krwi.
Gdzie można oddać krew?
Jeśli chcemy pomóc i oddać krew, najłatwiej jest zgłosić się do siedziby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Franciszkańskiej w Łodzi. Centrum pracuje codziennie między 7:00 a 14:35. W czwartki między 6:30 a 17:00. Nie musimy się jednak martwić o to, że są to godziny pracy. Trzeba pamiętać, że każdemu krwiodawcy przysługują teraz dwa dni zwolnienia. Krew można oddać także w soboty między 8:00 a 12:00. Pamiętajmy jednak, że aby oddać krew musimy być całkowicie zdrowi. Nie możemy być przeziębieni, musimy ważyć więcej niż 50 kg, a także nie możemy przyjmować żadnych leków na stałe. Pełną listę warunków koniecznych do zostania krwiodawcą można znaleźć na stronach internetowych RCKiK w Łodzi. Te same informacje znajdziemy również na miejscu, w siedzibie centrum.