Wiatraki w dawnej Łodzi. Ile ich było? Gdzie szukać ich śladów? [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Powszechnie wiadomo, że Łódź powstała dzięki wodzie. Rzeczki o wartkim nurcie napędzały liczne młyny. Siłę wody wykorzystywano do mielenia ziarna, piłowania drewna, produkcji metalowej czy włókienniczej. W granicach współczesnego miasta było aż 26 młynów wodnych. Na samym tylko Jasieniu i jego dopływach zbudowano ich 11! Łodzianie jednak równie chętnie korzystali z energii uzyskiwanej z wiatru.

fot. B. Wilkoszewski
Na pocztówce z początku XX w., przedstawiającej park Helenowski, na drugim planie widać aż 17 wiatraków

W 1833 r. powstał w Łodzi cech majstrów młynarskich. Zgromadzenie liczyło 38 młynarzy wodnych i wiatrowych. Wówczas na potrzeby łodzian wystarczał młyn wodny na Księżym Młynie i 25 wiatraków. W 1860 r. w Łodzi były 32 wiatraki wietrzne, a w tym samym roku powstały w mieście pierwsze młyny zasilane maszyną parową. W 1868 r. brak wody w Jasieniu spowodował zamknięcie młyna wodnego na Księżym Młynie. 

W 1875 r. było w Łodzi aż 65 wiatraków, w 1885 r. – 40, w 1895 r. – 20, a w 1908 r. – 10 wiatraków i 5 młynów parowych. Starszy Majster zgromadzenia młynarzy, Karol Ast, w 1902 r. zorganizował w Łodzi pierwszy ogólnokrajowy zjazd młynarzy. Kreślono też plany utworzenia w Łodzi szkoły młynarskiej. Takie zawodowe placówki działały w Niemczech, a ich absolwentami byli łódzcy młynarze. 

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ