Wieżowiec gazowni zmienił właściciela. Będzie przebudowany na mieszkania

Choć baner „Nieruchomość na sprzedaż” nadal wisi na budynku Gazowni Łódzkiej przy ul. ul. Uniwersyteckiej 2/4, to biurowiec należący spółek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i Polskiej Spółki Gazownictwa został już sprzedany. Kupiła go łódzka firma deweloperska.

fot. Stefan Brajter
W biurowcu, który wcześniej był siedzibą gazowni mają teraz powstać mieszkania
12 фотоs
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (12)

Dwa lata na rynku

Biurowiec kupiła spółka RDG6 należąca do Real Development Group, znanej w Łodzi firmy deweloperskiej specjalizującej się w budownictwie mieszkaniowym, doradztwie inwestycyjnym i analizach rynku nieruchomości, w szczególności rynku pierwotnego w Łodzi i okolicach. Działa od ponad 20 lat. W mieście zrealizowała już kilkanaście inwestycji mieszkaniowych, obecnie prowadzi trzy.

Jaka przyszłość?

Z nieoficjalnych informacji wynika, że firma zamierza przekształcić gmach gazowni w budynek mieszkalny. 52-metrowy budynek (14 kondygnacji naziemnych i jedna podziemna), 26. na liście najwyższych łódzkich budowli, wydaje się mieć spory potencjał do wykorzystania. Docenić trzeba zwłaszcza znakomitą lokalizację w samym sercu miasta – bliskość Nowego Centrum Łodzi z jego biurowcami i EC1, sąsiedztwo dworca Łódź Fabryczna, budynków Uniwersytetu Łódzkiego, Teatru Wielkiego, sądów. 

Przebudowa biurowca na mieszkania też nie byłaby szczególnym wyzwaniem technicznym. W Łodzi dokonała już tego grupa prywatnych inwestorów, która z funkcji biurowej na mieszkaniową przekształciła biurowiec przy ul. Wigury 21, niegdysiejszą siedzibę jednego z banków. Była to pierwsza tego typu realizacja w mieście. W 10-piętrowym budynku powstało 100 niedużych mieszkań.

Gazownikom służył 30 lat

Gmach przy ul. Uniwersyteckiej 2/4 został wybudowany w latach 60. XX w. Początkowo zajmowało go Biuro Projektów „Chemitex”. W latach 1998–1999 r. został przebudowany – zyskał szklane elewacje i stał się jednym z pierwszych nowocześnie prezentujących się wysokich budynków w mieście. Siedzibą Gazowni Łódzkiej stał się na początku lat 90. 

Łódzki oddział PSG przeniósł się do nowej siedziby, czteropiętrowego budynku wzniesionego niedawno przy ul. Targowej.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ