Współgłosy. Niezwykły projekt muzyczny wypuszcza debiutancką płytę

"Współgłosy" to autorski projekt Marcela Balińskiego – łódzkiego kompozytora, pianisty i animatora kultury, który jest realizowany w ramach Stypendium Artystycznego Miasta Łodzi. Płytę będąca jego rezultatem, można juz zamawiać w przedsprzedaży.

Projekt Współgłosy wypuszcza debiutancką płytę
Współgłosy. Niezwykły projekt muzyczny wypuszcza debiutancką płytę
5 фотоs
Projekt Współgłosy wypuszcza debiutancką płytę
Projekt Współgłosy wypuszcza debiutancką płytę
Projekt Współgłosy wypuszcza debiutancką płytę
Projekt Współgłosy wypuszcza debiutancką płytę
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (5)

Album nagrany przez artystów z niepełnosprawnościami intelektualnymi, jego obecność na rynku muzycznym oraz dostępność w salonach prasowych, księgarniach muzycznych oraz na platformach streamingowych, będą służyły jako model możliwych rozwiązań terapeutycznych i idących za nimi osiągnięć artystycznych dla członków i opiekunów.

Niezwykły chór

Projekt Współgłosy tworzy chór osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz trio jazzowe, składające się z uznanych polskich muzyków improwizatorów młodego pokolenia. W maju 2024 roku, po trzech latach koncertów, prób i pracy z chórzystami w ramach Warsztatu Terapii Zajęciowej Osób z Niepełnosprawnościami Intelektualnymi „Frajda” w Łodzi, zespół nagrał w Radio Łódź swoją debiutancką płytę.

W tej unikatowej na europejskim rynku muzycznym formule, grupa wykonuje kompozycje na chór i zespół, w których tradycyjne, zapisane elementy dzieła muzycznego są równoważone przez fragmenty improwizowane. Dotychczasowe koncerty zespołu – m.in. w Studiu Koncertowym im. Henryka Debicha Polskiego Radia Łódź – zgromadziły dużą publiczność, która bardzo entuzjastycznie zareagowała na tę artystyczną ofertę.

Cele projektu

Jako projekt łączący współczesną praktykę kompozytorską z terapeutycznym i krytycznym wymiarem sztuki, Współgłosy stawiają sobie dwa cele – kontestację dyskryminujących elementów powszechnych praktyk odbiorczych oraz upodmiotowienie osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi – realizując je zarówno w lokalnym, krajowym, jak i w międzynarodowym kontekście. Poprzez prezentację dzieła muzycznego o wysokich walorach estetycznych, współtworzonego przez niepełno- i pełnosprawnych muzyków, zespół zmusza swoich odbiorców do zakwestionowania hierarchizacji i uprzedzeń względem osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. W kontekście koncertu, taka konfrontacja jest natychmiastowa i wywołana przez obecność wizualnych aspektów niepełnosprawności wśród muzyków, którzy nie odbiegają od swoich pełnosprawnych przyjaciół w kreatywności i jakości wykonania.

 

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ