Wybory parlamentarne 2023. Chcesz głosować w Łodzi? Dopisz się do spisu wyborców [SZCZEGÓŁY]

15 października 2023 r. odbędą się wybory parlamentarne oraz referendum. Osoby mieszkające w Łodzi, ale nie mające tutaj meldunku również będą mogły głosować. Wystarczy dopisać się do spisu wyborców. Jak to zrobić?

Wybory parlamentarne 2023 w Łodzi
Wybory parlamentarne 2023. Chcesz głosować w Łodzi? Dopisz się do spisu wyborców / fot. Dziurek / Shutterstock

Jeśli mieszkasz w Łodzi, ale nie jesteś tu zameldowany to możesz dopisać się jednorazowo do spisu wyborców poprzez złożenie wniosku o zmianę miejsca głosowania. Możesz przesłać go przez internet. Na stronie gov.pl uruchomiono specjalną usługę Zmień miejsce głosowania.

Jeżeli nie korzystasz z internetu, dokument możesz złożyć osobiście w Urzędzie Miasta Łodzi przy ul. Smugowej 26a i 30/32. Pamiętaj, że masz na to czas do czwartku, 12 października 2023 r.

Wyjeżdżasz w dniu wyborów? Weź zaświadczenie

Jeśli w dniu wyborów wyjeżdżasz do innej miejsowości w kraju lub za granicą, pobierz zaświadczenie uprawniające do głosowania. Taki dokument możesz uzyskać w dowolnym urzędzie gminy. Nie ma znaczenia miejsce zameldowania lub zamieszkania. Zaświadczenie o prawie do głosowania możesz pobrać osobiście lub przez upoważnioną osobę. Nie możesz zgubić go lub zniszczyć, gdyż nie dostaniesz kolejnego i w ten sposób pozbawisz się prawa udziału w głosowaniu.

Pamiętaj! Zaświadczenie o prawie do głosowania pobierzesz najpóźniej do czwartku, 12 października 2023 r. przy ul. Smugowej 26a i 30/32.

Głosowanie przez pełnomocnika

Dużym ułatwieniem, przysługującym wyborcom powyżej 60. roku życia lub posiadającym orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jest możliwość głosowania przez pełnomocnika. W tym celu należy złożyć wniosek w Urzędzie Miasta Łodzi przy ul. Smugowej 26a i 30/32. Można je składać do piątku, 6 października 2023 r.

Szczegółowe informacje i zestawienie niezbędnych dokumentów sprawdzisz na stronie: bip.uml.lodz.pl.

Wyborco! Sprawdź, gdzie głosujesz!

Możesz sprawdzić, gdzie głosujesz za pośrednictwem usługi elektronicznej dostępnej na stronie: obywatel.gov.pl. Serwis ten pozwala sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców, w tym informację, w którym okręgu masz prawo głosować.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ