Wybory samorządowe 2024. Wiemy, kiedy się odbędą [SZCZEGÓŁY]

Wybory samorządowe odbędą się w dniach 7 i 21 kwietnia - ogłosił w poniedziałek, 15 stycznia, premier Donald Tusk.

Wybory samorządowe 2024
Wybory samorządowe 2024

Kadencje władz samorządowych kończą się 30 kwietnia. Do tego czasu musimy wybrać nowe rady gmin oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Rząd kazał długo czekać na swoją decyzję, ale wreszcie ją poznaliśmy. Premier ogłosił, że pierwsza tura zostanie przeprowadzona w niedzielę 7 kwietnia, tydzień po świętach Wielkanocy. Druga tura wypadnie w niedzielę, 21 kwietnia.

Kiedy wybory samorządowe?

Podczas układaniu kalendarza wyborczego istotne były dwie daty – Wielkanocy i upływu kadencji władz samorządu. Wybory, a dokładniej ich druga tura, mogą zostać wyznaczone najpóźniej na tydzień przed upłynięciem drugiego z tych terminów. W 2024 r. święta wielkanocne wypadają 31 marca, natomiast kadencje kończą się miesiąc później, 30 kwietnia.

I tak pierwsza tura wyborów samorządowych została wyznaczona na niedzielę 7 kwietnia. Dwa tygodnie później, w przypadku braku rozstrzygnięcia, zagłosujemy w drugiej turze 21 kwietnia.

Kto dostaje się do drugiej tury?

W przeciwieństwie do wyborów parlamentarnych, w wyborach samorządowych trzeba zdobyć bezwzględną większość głosów, aby je wygrać. Jeśli żaden z kandydatów nie uzbiera takiego poparcia, odbędzie się druga tura wyborów. Wchodzi do niej dwoje kandydatów z najwyższym poparciem w pierwszej turze.

Kto może głosować i – najważniejsze – gdzie?

W wyborach samorządowych głosować mogą pełnoletni obywatele Unii Europejskiej, nawet bez polskiego paszportu, ale mieszkający na stałe w Polsce. Warunkiem jest posiadanie pełni praw publicznych i wpisanie do stałego rejestru wyborców.

Co najważniejsze – głosować można tylko w miejscu stałego zamieszkania. To istotna, w porównaniu z wyborami parlamentarnymi, różnica. W przypadku wyborów samorządowych nie możemy głosować z zaświadczeniem w innym mieście czy kraju, co oznacza, że wycieczka czy wyjazd na urlop będą przeszkodą we wzięciu udziału w wybieraniu władz gminy.

Uwaga! Nie trzeba być zameldowanym w miejscu stałego zamieszkania. Te adresy mogą być różne.

Na kogo głosujemy w wyborach samorządowych?

W wyborach samorządowych bierzemy udział w głosowaniu:

– do rady gminy,

– na wójta/burmistrza/prezydenta miasta.

Na każdej z kart możemy zaznaczyć tylko jednego kandydata.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ