O zieleni miasto myśli już na etapie projektowania, często zielone propozycje wychodzą od mieszkańców, z którymi szczegółowo konsultowane są projekty. Zieleń pojawia się w miejscach, gdzie dotychczas jej nie było. Również na podwórkach i skwerach, które odnawiane są razem z kamienicami w ramach programu rewitalizacji. W ten sposób zmienił się wygląd ulic Próchnika, Nawrot, Wschodniej, Lipowej, Jaracza, Kilińskiego, Moniuszki, Sienkiewicza czy Włókienniczej.
Łódź stawia na zieleń
Inwestycje to także okazja do zwiększenia liczby drzew tam, gdzie one już rosną. Najlepszym tego przykładem są staropoleskie ulice Pogonowskiego, 1 Maja czy Strzelców Kaniowskich. W kolejce do zazielenienia w tym roku znalazły się m.in. ulice Legionów i Mielczarskiego.
2023 rok to także nowe drzewa i krzewy w najważniejszych łódzkich lokalizacjach: na placu Wolności, Starym Rynku, w pasażu Schillera czy ulicach Północnej i Ogrodowej. O nasadzeniach nie zapomina się także przy okazji dużych projektów drogowych. Najwięcej zieleni pojawi się przy okazji budowy III etapu Trasy Górna, bo aż 3 tys. drzew i 22 tys. krzewów. Zostaną tu zasadzone śliwy, sosny, platany, wierzby, klony i graby. Nie zabraknie róż, bukszpanów oraz traw i bylin. W okolicach budowy wiaduktów na Przybyszewskiego robotnicy zasadzą: klony (25 szt.), brzozy (27 szt.), głogi (12 szt.), śliwy (5 szt.), grusze drobnoowocowe (7 szt.), jarzęby (16 szt.), lipy (33 szt.), świerki serbskie (9 szt.) oraz robinie akacjowe, klony zwyczajne, lipy i topole.
Przy al. Śmigłego-Rydza na odcinku od ul. Przybyszewskiego do ul. Dąbrowskiego zostaną zasadzone klony, głogi, a wśród krzewów pojawią się irgi i tawuły. Na blisko 25 mkw. zaplanowano trawnik. Miasto nie zapomniało również o odnowionej arterii Wojska Polskiego, która wzbogaci się o: klony (25 szt.), jesiony (5 szt.), lipy (19 szt.), dęby (2 szt.), graby (132 szt.) oraz jałowce, hortensje, berberysy, miskanty i kilka gatunków róż.