W 2025 roku zostaną wdrożone przepisy w zakresie segregacji śmieci. Zmiany dotyczą m.in. sektora budowlanego, a także zbiórki tekstyliów, zużytej odzieży oraz butów. Dyrektywa Unii Europejskiej sprawi, że pojawią sę nowe frakcje odpadów, w związku z czym gminy będą zobowiązane do przygotowania odpowienich kontenerów.
Segregacja śmieci. Co się zmieni?
Nowe przepisy dotyczą odpadów budowlanych i rozbiórkowych (tzw. odpady BiR). Od 2025 roku będą segregowane na 6 kategorii, co ma spowodować ich łatwiejszy recykling. Wspomniane kategorie to:
- drewno
- metale
- szkło
- tworzywa sztuczne
- gips
- odpady mineralne (w tym beton, cegła, płytki, materiały ceramiczne i kamienie)
Zmiany w segreacji odpadów tekstylnych
1 stycznia 2025 roku weszła w życie dyrektywa Unii Europejskiej nakazująca selektywną zbiórkę zużytej odzieży, tekstyliów i butów. Aby pomóc łodzianom w realizacji nowego obowiązku, miasto w porozumieniu z firmą Humana Secondhand Poland Sp. z o.o., postawi specjalne pojemniki, do których będzie można wyrzucać zużyte tekstylia.
W piątek, 3 stycznia, przy Piotrkowskiej (na wysokości bloków Piotrkowska 204/210) stanął pierwszy z nich. Do końca stycznia w Łodzi będzie 50 takich pojemników.
- ZOBACZ TEŻ: Dni wolne od pracy w 2025. Kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wydłużyć sobie wolne?
Zgodnie z nowymi przepisami, do pojemników albo do PSZOK-ów należy wyrzucać: odzież, koce, ręczniki, pościel, firanki, ubranka zwierzęce, buty, torebki. Odzież nadająca się do użycia będzie trafiać do osób w kryzysie bezdomności, natomiast koce i ręczniki – do schroniska dla zwierząt w Łodzi, które potrzebuje tego rodzaju tekstyliów.
Warto pamiętać, że łodzianie nadal również mogą oddawać zużytą odzież i tekstylia do jednego z trzech Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych: przy ul. Zamiejskiej, Granicznej lub Kasprowicza.